You are here
Home > Pilates > Pilates dla seniora

Pilates dla seniora

pilates

Pilates to forma ćwiczeń, która cieszy się sporym powodzeniem. Na pewno bardzo istotnym elementem jest fakt, że mamy do czynienia z ćwiczeniami przeznaczonymi dla każdego. Udział w ćwiczeniach jest możliwy i wskazany dla osób młodych, dla osób w średnim wieku jak również dla seniorów. To doskonała forma na zachowanie kondycji, poprawę zdrowia i relaks. Pilates to nie są trudne ćwiczenia. Doskonale wpływają na kondycję, doskonale wpływają na mięśnie pleców. Szczególnie poleca się je osobom starszym. W ich przypadku mamy do czynienia z organizowaniem odrębnych zajęć dla seniorów, dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. W tym wieku należy bowiem zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się ćwiczy. Przez niewłaściwą aktywność można bowiem zaszkodzić sobie na zdrowiu.

Kilka zasad dla seniora

W wieku powyżej sześćdziesiątego roku życia organizm funkcjonuje nieco inaczej. Mamy do czynienia ze zmianami w metabolizmie, mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem różnych urazów. Dlatego też ćwiczenia dla seniorów powinny być wykonywane pod szczególnym nadzorem. Pilates jest doskonałym sposobem na aktywność dla seniora z uwagi na to, że są to bardzo proste pozycje ćwiczeniowe. Nie potrzeba jest posiadania żadnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Ćwiczyć należy pod ścisłym nadzorem instruktora. Jeśli bowiem nie mamy do czynienia z dokładnością wykonywania poszczególnych ćwiczeń, to nie można uzyskać odpowiedniego efektu. W różnych klubach można zetknąć się z różnymi zajęciami organizowanymi dla poszczególnych grup, w tym również dla seniorów.

Nie dla każdego seniora

Mówi się o zajęciach pilates, że są one przeznaczone dla każdego bez wyjątku. Nie jest to jednak do końca prawda. Istnieje pewna grupa osób, w tym głównie osób starszych, które nie powinny brać udziału w tych zajęciach. Do osób, które nie powinny brać udziału w zajęciach pilates można zaliczyć:

  • osoby ze stwierdzoną osteoporozą
  • osoby po świeżo przebytych urazach mechanicznych
  • osoby po świeżo przebytych operacjach chirurgicznych

Natomiast jeśli mamy do czynienia z bólami kręgosłupa, co bardzo często zdarza się w późniejszym wieku, to tego rodzaju aktywność fizyczna jak najbardziej jest właściwa. Zaleca się zatem pilates jako jedną z najlepszych form aktywności fizycznej dla seniorów, w tym z udziałem specjalistycznego sprzętu jak chociażby beczki do pilates.  Można nawet powiedzieć, że jest to czołowa forma aktywności fizycznej, lepsza niż jazda na rowerze, bieganie, aerobik czy też nordic walking. To powoduje, że pilates cieszy się tak dużym powodzeniem wśród osób w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Top