You are here
Home > Regeneracja > Prawidłowe drzemki w ciągu dnia

Prawidłowe drzemki w ciągu dnia

drzemka

Poobiednia sjesta, to pojęcie, które znane jest nam chociażby z takich krajów jak Włochy, czy Hiszpania. Co ciekawe my, Polacy też lubimy sobie po sytym posiłku uciąć małą drzemkę. I choć specjaliści alarmują, że zdecydowanie korzystniej dla zdrowia jest się poruszać, to nie możemy oprzeć się widząc pustą kanapę…

Zupełnie inną kwestią są spory co do tego ile faktycznie powinniśmy spać w ciągu doby. Od lat statystycznie zakłada się, że dorosły człowiek powinien spać nie mniej, niż 8 godzin, następnie pojawiają się głosy, że wystarczy jedynie 6,5 godziny snu na całą dobę. A co drzemkami? W wielu przypadkach pomagają nam, gdzie po 20 minutach czujemy się maksymalnie wypoczęci. Inni z kolei narzekają, że dodatkowe drzemki jeszcze bardziej rozleniwiają ich organizm. Jak się okazuje drzemki, to coś co trzeba zaplanować sobie umiejętnie, a jednym z przykładów może być sen polifazowy.

Sen polifazowy – co to jest?

Sen polifazowy podzielony jest na poszczególne okresy w ciągu doby, gdzie jest ich więcej, niż standardowe dwa. Główną zaletą snu polifazowego jest fakt, że po tego typu drzemce budzisz się wypoczęty i zregenerowany. Co ciekawe sen polifazowy może sprawić, że będziesz w stanie lepiej się zorganizować w ciągu dnia, gdyż dużo trudniej o to przy standardowym 8-godzinnym śnie. By jednak tak było musisz zadbać o to, aby wspomniane drzemki nie były przerywane, dlatego wygospodaruj sobie nie tylko stałe pory, ale i miejsca, gdzie może być to nawet Twój samochód. By odciąć się od hałasów możesz na przykład użyć stoperów do uszu.

Sen polifazowy – rodzaje

Pierwszy rodzaj, to jedna (lub więcej) dłuższa drzemka w ciągu dnia. Innym rozwiązaniem mogą być cztery, trwające 30 minut drzemki dziennie, a kolejna opcja to zwiększenie ilości drzemek do nawet sześciu dziennie, przy czym każda powinna mieć nie więcej, niż 20 minut.

Dla kogo to może okazać się rozwiązaniem?

W dzisiejszych czasach sen polifazowy może być bardzo przydatny. Tu należy wspomnieć przede wszystkim o osobach mających nienormowany czas pracy (między innymi praca kierowcy). W ich przypadku dodatkowe drzemki mogą okazać się pewnego rodzaju „paliwem” do dalszego działania. Sen polifazowy doskonale może sprawdzić się w przypadku świeżo upieczonych mam. W wielu przypadkach również sen polifazowy stosowany jest w przypadku dzieci w wieku szkolnym, czy nastoletnim.

Co jeszcze warto podkreślić – dobrze, jeśli sen polifazowy zastępuje poranne wylegiwanie się w łóżku, które niestety mimo, że tak przyjemne, nie wpływa dobrze na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.

.

Dodaj komentarz

Top