You are here
Home > Zdrowie > Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

dieta wegetariańska

Mięso, to w naszym kraju nadal często jeden z podstawowych produktów naszego życia. W tym przypadku, to należy wspomnieć silne jest podłoże kulturowe. Bo nadal wiele osób nie wyobraża sobie Wielkanocy bez białej kiełbasy, Wigilii bez ryby, czy niedzielnego, rodzinnego obiadu bez rosołu, czy kotleta schabowego. Na świece (zwłaszcza na zachodzie) dieta wegetariańska staje się codziennością. W naszym kraju choć nadal odmienia, z każdym rokiem jednak coraz bardziej popularna. Szacuje się, że dziś w Polsce mamy ponad 2 miliony wegetarian, a liczba zdaje się rosnąć. Warto więc przyjrzeć się tej diecie nieco bliżej.

Wegetarianizm – co to i dlaczego?

Dieta wegetariańska całkowicie wyklucza spożywanie mięsa, w tym ryb, a także innych produktów wynikających z naturalnego środowiska, jak owoce morza. Pytanie, dlaczego decydujemy się przejść na dietę wegetariańską? Powodów może być wiele. W większości są to względy etyczne, w tym dbanie o dobro zwierząt, czy ogólnie o środowisko naturalne. W niektórych przypadkach jednak wyeliminowanie mięsa z jadłospisu może być zaleceniem medycznym.

Co w takim razie spożywać?

W główniej mierze dieta wegetariańska opiera się więc na warzywach i owocach. Warto pamiętać także o produktach pełnoziarnistych takich jak płatki owsiane, czy ciemne pieczywo. W ciągu dnia możesz zafundować sobie przysmaki w postaci orzechów, lub nasion słonecznika, a także ziaren dyni, czy sezamu. W menu wegetarian bardzo istotna może okazać się kasza jaglana, gryczana, oraz ryż, a także bób, groch, czy ciecierzyca.

Białko, to nadal podstawa

A ponieważ jednym podstawowych źródeł tego składnika było mięso, to w tym wypadku trzeba go czymś zastąpić. W związku z tym zadbaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło jajek, serów, czy naturalnego jogurtu, a nawet mleka.

Ważne również, to co pijesz

Zwłaszcza, że dieta wegetariańska jak każda dieta niesie za sobą ryzyko utracenia pewnych wartości odżywczych, dlatego ważne jest, aby je sukcesywnie uzupełniać. Herbatę czarną warto więc zamienić na zieloną, lub inną opartą na bazie ziół. Wartościowe (a zarazem smaczne) herbatki przygotujesz z takich składników jak: poziomki, maliny, jeżyny, czy czarne porzeczki. Nie zapominaj również o tym, by pić przynajmniej dwa litry wody dziennie.

Nie tylko ważny co, ale i jak…

Czyli same posiłki, to jedno, ale i równie ważny jest ich sposób przygotowania, dlatego jeśli masz do wyboru gotowane, a smażone, wybieraj to pierwsze. Jeśli jednak decydujesz już się na smażenie, to zamiast kostki masła skorzystaj z oleju, na przykład rzepakowego. Jeśli planujesz zjeść surówkę, bądź sałatkę zadbaj o to, aby była ona ze świeżych warzyw. Jako ciekawostkę warto dodać, że w wielu przypadkach nie należy dokładnie obierać ich ze skóry, a pozwolić, by stopniowo się rozgotowywała.

Dodaj komentarz

Top