You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja kobiet w ciąży

Rehabilitacja kobiet w ciąży

rehabilitacja w ciąży

Czas ciąży bez wątpienia rządzi się swoimi prawami. Jest okresem oczekiwania na cud narodzin, jednak całe to piękno nie jest pozbawione pewnych niedogodności, z którymi musi się borykać przyszła matka. Dolegliwości ciążowe są zwykle najbardziej skumulowane na ostatniej prostej. Należą do nich miedzy innymi kłopoty z kręgosłupem.

Co jest niewskazane?

Noszenie pod sercem słodkiego ciężaru obciąża kręgosłupy i sprawia, że kobiety ciężarne odczuwają dotkliwy ból. Wymaga to natychmiastowej wizyty u fizjoterapeuty, jednak lekarze prowadzący ciążę odwlekają wystawienie skierowanie do czasu rozwiązania. Najczęściej zalecają delikatną gimnastykę i intensywny odpoczynek. Decyzja ta jest uwarunkowana tym, że pokaźny brzuch uniemożliwia wykonywanie klasycznego masażu, inne zabiegi fizjoterapeutyczne są niewskazane. Istnieje bowiem wiele zagrożeń dla maluszka. Rozgrzewające okłady zwłaszcza w okolicach lędźwiowych mogą powodować krwawienie i przedwczesny poród. Szczególnym zagrożeniem jest wysokie i niskie pole magnetyczne, którego kobieta ciężarna powinna bezwzględnie unikać. Nie powinna ona przebywać nawet w okolicy pracujących maszyn służących do terapii.

W zasadzie jedynym bezpiecznym zabiegiem w okresie ciąży jest krioterapia miejscowa. Dzięki niej możemy uzyskać efekt czasowego znieczulenia oraz zapobiega to powstawaniu i rozwojowi procesów zapalnych. Jeśli zależy nam na szybkim rozluźnieniu obolałych miejsc i minimalizacji uczucia bólu wówczas warto udać się na terapię mięśniowo- powięziową. Znaczna część pacjentek osiąga podczas niej taki stan odprężenia, że po prostu zasypia.

Dodaj komentarz

Top