You are here
Home > Sprzęt > Proste ćwiczenia rehabilitacyjne bez sprzętu, wystarczy mata

Proste ćwiczenia rehabilitacyjne bez sprzętu, wystarczy mata

Proste ćwiczenia rehabilitacyjne bez sprzętu, wystarczy mata

Kontuzje, urazy, czy innego rodzaju dolegliwości związane z chorobami kręgosłupa, to problem z którym musi borykać się wielu z nas. Przyczyn może być wiele, do jednej z nich należy jednak z pewnością siedzący tryb życia który prowadzimy. Dziś jak wiemy siedzimy sporo – zarówno w pracy, jak i poza nią. Samym problemom z kręgosłupem warto zapobiegać. Nie mniej jednak jeśli już się pojawią, warto, aby jak najszybciej je zwalczyć. Co ważne mamy szereg prostych ćwiczeń rehabilitacyjnych przy których nie musimy używać nawet sprzętu, dlatego też przedstawiamy pięć z nich.

Grunt, to proporcjonalnie zaangażować wszystkie mięśnie

Jako pierwsze dajmy przeskoki z nogi na nogę na podwyższeniu. Jest to niezwykle proste ćwiczenie, które poprawia motorykę całego ciała, a polega na lekkim wybiciu i przeskoku z nogi na nogę. W tym ćwiczeniu jedna z nóg znajduje się na podwyższeniu, a druga na ziemi.

Drugie ćwiczenie, to uginanie ramienia z oporem drugiej ręki. Zaleca się, aby ten trening wykonywać na siedząco. Następnie należy ugiąć ramię, jednocześnie napinając biceps. Napinając mięśnie swojej ręki postaraj się wykonywać takie ruchy jak przy podnoszeniu ciężarów. Drugą ręką natomiast stwarzaj opór dla trenowanego ramienia.

Kolejny sposób, to pompki na ścianie. Wystarczy stanąć na krok przed ścianą i oprzeć się na niej. Następnie napnij najpierw ramiona, a później powolnym ruchem napieraj ciałem na ścianę jednocześnie zarówno uginając jak i prostując napięte ręce. Krótko mówiąc tworze ruchy powinny przypominać przepychanie ściany.

Czwartym ćwiczeniem jest popularny rowerek. Na czym on polega? Kładąc się na plecach złóż ręce tuż za uszami. Następnie napinając mięśnie brzucha należy wyprostować, a następnie unieść nogi, po chwili uginaj i prostuj nogi wykonując dokładnie takie ruchy jak w czasie jazdy na rowerze. Tego typu ćwiczenie warto wykonywać przez około 15 minut.

Bieganie w miejscu jest ćwiczeniem piątym. Tu również należy ułożyć się w pozycji leżące, a następnie wysoko unieść kolana wykonując tym samym ruchy imitujące bieganie. W przypadku tego ćwiczenia niezwykle istotne jest, aby nie wykonywać go dłużej, niż 10 minut, gdyż w przeciwnym razie można nadmiernie obciążyć mięśnie i stawy.

Pamiętaj o macie

Mata, to bardzo ważna rzecz także jeśli chodzi o treningi w domu. Zatem na co należy zwrócić uwagę przed jej kupnem? Polecamy ten poradnik. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę długość (odpowiadająca wzrostowi ciała), elastyczność (do swobodnego przechowywania w domu), czy grubość (mata do ćwiczeń domowych może być nieco cieńsza). Najważniejsza jest jednak amortyzacja, która pozwala na zachowanie stabilizacji ciała niezależnie od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Oprócz tego do ćwiczeń domowych warto zdecydować się na mate gładką, która jest łatwiejsza w utrzymaniu (czyszczenie).

Dodaj komentarz

Top