You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja po bajpasach

Rehabilitacja po bajpasach

bajpasy

Operacja wszczepienia bajpasów to bardzo poważny zabieg, który z jednej strony ratuje ludzkie życie, a z drugiej strony musimy na pewno powiedzieć, że jest to zabieg, który na zawsze zmienia życie i codzienność danej osoby. My w tym miejscu wskazujemy na taki element, jakim jest odpowiednia rehabilitacja po zabiegu wszczepienia bajpasów. Tego elementu nikt nie powinien zaniedbać i jest on tak samo ważny, tak samo kluczowy jak sam zabieg. Na czym polega owa rehabilitacja? Na pewno nie powinna być dowolna i na pewno powinna być regularna.

Jak postępować po zabiegu?

Zaraz po zabiegu, gdy pacjent przebywa jeszcze w szpitalu, bardzo ważne jest wykonywanie określonych ćwiczeń oddechowych, które mają na celu zapobieganie wystąpienia odleżyn czy też zapalenia płuc. Kolejny etap rehabilitacji następuje w okresie od 10 dni do 6 tygodni po operacji i ma miejsce w domu pacjenta. W tym czasie należy zadbać o poprawienie ogólnej kondycji chorego, a to wiąże się z pewną ograniczoną aktywnością ruchową. W tym miejscu możemy wskazać na jazdę na rowerze stacjonarnym czy też pływanie. Po tym czasie nadal należy mieć na uwadze zwiększoną aktywność ruchową, a poza tym również bardzo ważnymi elementami jest unikanie różnych sytuacji stresujących, unikanie stosowania używek jak również musimy mówić o zachowaniu odpowiedniej diety.

Bez tych elementów rehabilitacyjnych bardzo trudno będzie zachować dobry stan zdrowia po operacji wszczepienia bajpasów, a wręcz będzie to po prostu niemożliwe. Tym samym od samego pacjenta w tym względzie zależy najwięcej, od niego zależy jego zdrowie oraz życie.

Dodaj komentarz

Top