You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja po mastektomii

Rehabilitacja po mastektomii

rehabilitacja

Choroby nowotworowe same w sobie są bardzo trudnym przeżyciem. Jednym z tych nowotworów, które sieją spustoszenie, jest rak piersi. W wielu przypadkach jego leczenie sprowadza się do usunięcia guza wraz z usunięciem całej piersi lub obu piersi. Bez wątpienia dla każdej kobiety jest to nie tylko przeżycie fizyczne, ale jak najbardziej psychiczne.

Profesjonalna rehabilitacja

Elementem niezbędnym po takiej operacji, po mastektomii, jest odpowiednia rehabilitacja. Bez niej na pewno nie można mówić o możliwości dojścia do pełni zdrowia, nie można mówić o pełnej równowadze fizycznej oraz psychicznej. Rehabilitacja powinna być prowadzona zarówno w szpitalu jak w domu pacjentki. Wszelkie obciążenia powinny być dobierane stopniowo, aby zbyt mocno nie obciążyć organizmu i by nie doszło do przeciążeń. Owa rehabilitacja ma na celu zwiększenie siły mięśni ramion, zwiększenie zakresu ruchów ramion, usuwanie obrzęków oraz im zapobieganie, zapobieganie stanom zapalnym, zwiększenie wydolności jak również zapobieganie wadom postawy. Oczywiście w zakres rehabilitacji należy włączyć także psychoterapię, która jest tutaj nieodłączna.

Pełna sprawność fizyczna

Każda kobieta po mastektomii potrzebuje odrębnego czasu na to, aby móc dojść do pewnej sprawności fizycznej oraz psychicznej. Przeważnie trudniejszym wyzwaniem jest dojście do pełnej sprawności psychicznej, a czasem jest to całkiem niemożliwe. To jeden z trudniejszych problemów w onkologii, aczkolwiek owa mastektomia jest po prostu szansą na to, aby dalej żyć, aby mieć cele, aby móc cieszyć się zdrowiem i cieszyć się każdym dniem.

Dodaj komentarz

Top