You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale serca

Zawał serca jest bardzo poważnym schorzeniem. W wyniku zawału serca każdego roku umiera bardzo wiele osób. Niewłaściwa dieta, niewłaściwy tryb życia, brak aktywności fizycznej, stres to elementy, które wpływają na coraz większą ilość notowanych zawałów serca. Zawał serca to zjawisko, które bezpośrednio zagraża życiu człowieka, a w jego wyniku w bardzo wielu przypadkach dochodzi do zgonu danej osoby. Jeśli jednak danego pacjenta uda się uratować, potrzeba jest czasem wykonania specjalistycznego zabiegu, potrzeba jest przeprowadzenia określonej rehabilitacji. W pierwszym etapie rehabilitacji prowadzone są określone zajęcia w samym szpitalu. Tutaj jednak nie będzie mowy o konkretnych i skomplikowanych działaniach.

Rehabilitacja w domu

Prawdziwie wyzwanie dla pacjenta przychodzi bowiem dopiero w momencie opuszczenia szpitala. Na pewno istotnym elementem w tym momencie jest radykalna zmiana trybu życia codziennego i radykalna zmiana sposobu odżywiania. Poza tym również powinna być prowadzona określona rehabilitacja mająca na celu stopniowy powrót do normalności lub też do względnej normalności. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że po zawale serca bardzo ważny jest ruch fizyczny. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że serce jest mięśniem, a każdy mięsień w ludzkim ciele wymaga odpowiedniej stymulacji i ruchu. Oczywiście czymś jak najbardziej naturalnym jest obawa przed wysiłkiem fizycznym, jaką odczuwa każda osoba po przebytym zawale serca. Jednakże w gestii specjalistów medycznych leży przekonanie pacjenta, że owa aktywność fizyczna jest nie tylko elementem niegroźnym, ale wręcz wskazanym i niezbędnym. Oczywiście każda forma aktywności fizycznej po przebytym zawale serca powinna być ściśle dostosowana pod względem rodzaju oraz intensywności do konkretnej osoby.

 

Pomoc lekarza

Nieocenioną rolę w tym miejscu odgrywa lekarz oraz fizjoterapeuci, którzy powinni nauczyć daną osobę wskazanych dla niej ćwiczeń, powinni poinformować o wszelkich wskazaniach, zaleceniach oraz ograniczeniach. Jeśli mówimy o aktywności fizycznej po zawale serca, to oczywiście nie może być ona nadmiernie intensywna. Różnorodność form daje dosyć dużą swobodę i tym samym każdy pacjent może dla siebie wybrać coś, co będzie mu odpowiadało i co będzie dla niego właściwe. W każdej sesji treningowej bardzo istotnym elementem jest właściwa rozgrzewka, faza wyciszenia jak również i faza rozciągająca. Intensywność ćwiczeń to około trzech do pięciu razy w ciągu tygodnia. Jakie formy aktywności będą tutaj najbardziej odpowiednie? Zaleca się wolny marsz, nieco szybszy marsz, jazdę na rowerze, a nawet bieganie. Jeśli mówimy o wysiłku mniej intensywnym, to w jednej sesji treningowej powinien on trwać nie więcej niż 30 minut. W odniesieniu do treningu o większej intensywności, nie należy ćwiczyć dłużej niż piętnaście minut w jednej sesji. Najważniejszym niewątpliwie elementem jest to, aby taką dobrą aktywność fizyczną podjąć i żeby również zmienić swoje codzienne, niezdrowe nawyki, które były powodem wystąpienia zawału serca.

Dodaj komentarz

Top