You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa

rehabilitacja ruchowa

Podstawową dziedziną rehabilitacji, jest rehabilitacja ruchowa, z której korzysta ogromna ilość osób chorych, po przebytych urazach czy też po zabiegach ortopedycznych. Z rehabilitacji ruchowej skorzystać mogą również osoby ze schorzeniami neurologicznymi, a nawet sportowcy, którzy po prostu chcą każdego dnia zadbać o zdrowie swoich mięśni i stawów.

Rehabilitacja ruchowa – na czym polega?

Rehabilitację ruchową możemy podzielić na dwa rodzaje. Są to:

  • rehabilitacja ortopedyczna
  • rehabilitacja neurologiczna

Rehabilitacja ortopedyczna jest obecnie najbardziej popularną formą, z której korzysta największa ilość osób. To rehabilitacja popularna przede wszystkim dla pacjentów po długotrwałym unieruchomieniu.

Rehabilitacja neurologiczna, jest specyficznym rodzajem rehabilitacji. Kwalifikowane są do niej przede wszystkim osoby po urazach ośrodkowego układu nerwowego czyli mózgu i rdzenia kręgowego, czy też te po nagłych stanach dotyczących mózgu, jak na przykład udar niedokrwienny lub krwotoczny. Często na ten rodzaj rehabilitacji są kierowane również osoby w trakcie przewlekłych chorób takich jak choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane.

Kinezyterapia – jeden z rodzajów rehabilitacji

Kinezyterapia określana jest współcześnie za jeden z elementów rehabilitacji ruchowej. W czasie jej trwania ćwiczy się konkretną grupę mięśni. Liczy się oczywiście prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, kontrolowanie ruchów, a także wcześniejsze unieruchomienie stawu. Ćwiczenia te często mogą być trudne i nieprzyjemne, ale przynoszą znakomite efekty.

Dodaj komentarz

Top