You are here
Home > Sport > Sport po zawale serca

Sport po zawale serca

sport po zawale

Zawał serca to zjawisko, z którym mamy obecnie do czynienia coraz częściej. Jest to zjawisko, które staje się powodem wielu zgonów i dlatego też bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, jak zapobiegać zawałom oraz co robić, gdy to zjawisko nas dotknie, jak zmodyfikować swój codzienny tryb życia. Zawały serca występują zazwyczaj na skutek stosowania niewłaściwej diety, na skutek braku aktywności fizycznej czy też na skutek długotrwałego stresu. Jeśli ktoś miał do czynienia z zawałem serca, zazwyczaj ma pewne obawy o to, aby sięgnąć po sport, po aktywność fizyczną. Sięgamy po pewne zmiany związane z dietą, ale jeśli chodzi o sport, to często mamy pewne opory.

Dlaczego warto uprawiać sport po zawale?

Tymczasem po przebytym zawale serca nie należy rezygnować z aktywności fizycznej, ale należy właśnie po nią sięgnąć. Oczywiście nie chodzi tutaj o nadmierne, o bardzo wytężone wysiłki fizyczne, które mogłyby być powodem powtórzenia się zjawiska. Sport i aktywność fizyczna po przebytym zawale serca powinny być dokładnie omówione z lekarzem, powinniśmy uzyskać zezwolenie od lekarza na uprawianie konkretnej aktywności fizycznej. W tym względzie mamy dostęp do szerokiego spectrum różnego rodzaju aktywności fizycznych. Po przebytym zawale serca możemy bowiem uprawiać bardzo różnorodny sport, bardzo różnorodną aktywność fizyczną. Na pewno warto jest postawić na jazdę na rowerze, na pewno można sięgnąć po pływanie. To wszystko oczywiście powinno oprzeć się o odpowiednią intensywność, o odpowiednie tempo. Nie można uprawiać aktywności fizycznej bez żadnej kontroli, w zwiększonym tempie. Poza tym również bardzo ważne jest to, aby przed i po wysiłku kontrolować swoje tętno oraz ciśnienie krwi. Sport to jeden z tych aspektów, który jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji po zawale serca. Bez tego elementu trudno będzie zachować zdrowie w dobrej kondycji.

Formy aktywności fizycznej

Wracając do form aktywności fizycznej, które mogą pomóc w rehabilitacji po zawale serca, na pewno bardzo odpowiednie może być sięgnięcie chociażby po popularny współcześnie nordic walking. To jeden z tych sportów, który można określić mianem bardziej korzystnych dla osób po przebytym zawale serca. W tym miejscu powstaje także pytanie czy po przebytym zawale serca można uprawiać sporty ekstremalne? W tym względzie na pewno nie można całkiem wykluczyć takiej możliwości, aczkolwiek z drugiej strony nie można podejść do tego w taki sposób, że nie mamy żadnych ograniczeń. Bardzo ważne jest indywidualne podejście, bardzo ważne będzie to, aby na owe sporty ekstremalne uzyskać pozwolenie od lekarza. Brak takiego pozwolenia jest równoznaczne z ryzykiem uprawiania sportów ekstremalnych po przebytym zawale serca. Nieodłącznym elementem poza aktywnością fizyczną jest oczywiście to, aby sięgnąć także po właściwą dietę, która jest kluczowym elementem zmniejszającym ryzyko wystąpienia kolejnego zawału.

Dodaj komentarz

Top