You are here
Home > Sprzęt > Rola ortezy w procesie rehabilitacji

Rola ortezy w procesie rehabilitacji

orteza

Różnego rodzaju urazy, kontuzje oraz choroby wymagają zastosowania właściwego leczenia oraz właściwej rehabilitacji. W odniesieniu do obu tych pojęć sprawdzają się ortezy. To jeden z tych produktów medycznych, którego zastosowanie jest dosyć powszechne. Czym jest orteza i jaką ona spełnia rolę w procesie rehabilitacji pourazowej? Jest to swoisty zamiennik opatrunku gipsowego. Jej przewaga nad gipsem nie podlega żadnej dyskusji. Tutaj bowiem mamy do czynienia z materiałem, który przepuszcza powietrze, co ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na komfort noszenia ortezy, ale również na higienę, regenerację oraz zapobieganie zmianom skórnym.

Orteza a gips

Orteza w razie potrzeby może być od razu ściągnięta, co w przypadku opatrunku gipsowego nie jest możliwe. Dlatego też stosowanie opatrunków gipsowych w dobie współczesnej zostało ograniczone do niezbędnych przypadków. W każdym innym przypadku zleca się założenie owej ortezy. Podstawową rolą ortezy jest stabilizowanie danego odcinka, danego elementu, danego stawu. Zastosowanie miękkich poduszek powietrznych, miękkiego materiału pozwala skórze oddychać oraz uchronić ją przed różnego rodzaju otarciami czy też przed odparzeniami w ciepłe, upalne dni.

Różnorodność ortez

Ortezy są bardzo mocno zróżnicowane. Tym samym w każdym przypadku jej dobór jest kwestią indywidualną. Ortezy można podzielić na te sztywne, półsztywne oraz na ortezy elastyczne. Każdy z tych rodzajów, jakie zostały tutaj wymienione, stosuje się w ściśle określonych przypadkach. Mówiąc o rodzajach ortez, możemy wskazać na ich podział uwzględniający ich przeznaczenie. Wyróżnia się zatem ortezy na kręgosłup, w tym mowa jest o ortezach na odcinek szyjny kręgosłupa zwane także kołnierzami ortopedycznymi, mowa jest o ortezach na odcinek piersiowy oraz na odcinek lędźwiowo- krzyżowy. W dalszej kolejności wskażemy na ortezy kończyny górnej. W tym względzie można wskazać na ortezy stawu barkowego, stawu łokciowego, przedramienia, stawu nadgarstkowego. W odniesieniu do kończyny dolnej, do ortez kończyny dolnej, wyróżnimy ortezy stawu biodrowego, ortezy uda, podudzia, stawu kolanowego, stawu skokowego oraz ortezy stopy. Jednocześnie też należy wskazać na specjalistyczne ortezy, które będą przeznaczone dla dzieci oraz dla młodzieży.

Właściwy dobór ortezy

W każdym przypadku dobór ortezy jest kwestią stricte indywidualną. Nie można ortezy zakładać i kupować w ciemno, ponieważ niewłaściwie dobrana orteza będzie powodować nie tylko pewien dyskomfort, ale jednocześnie też będziemy mówili o ryzyku pogłębienia się urazu. Tym samym zarówno proces leczenia jak i proces rehabilitacji pourazowej nie będzie mógł przebiegać w sposób prawidłowy. Ortezy są dostępne w specjalistycznych sklepach medycznych, w których też każdy klient może liczyć na fachowe doradztwo w zakresie ich prawidłowego doboru dla danej osoby. Warto również zaznaczyć, że na chwilę obecną zakup ortezy ortopedycznej jest refundowana w ramach środków NFZ. Nie w całości, ale w znakomitej większości, toteż nie jest to ostatecznie dla pacjenta zbyt duży wydatek i obciążenie jego budżetu.

Dodaj komentarz

Top