You are here
Home > Zdrowie > Zaburzenia równowagi, zawroty głowy

Zaburzenia równowagi, zawroty głowy

zawroty głowy

Zawroty głowy to objaw, który może towarzyszyć każdemu. Czasem jego przyczyna może być zupełnie prosta, banalna i nie należy się nimi wówczas przejmować. Zawroty głowy mogą występować wówczas, gdy mamy do czynienia ze zdenerwowaniem, gdy mamy do czynienia z dużym stresem, a nawet może nam się zakręcić w głowie w momencie, gdy zbyt szybko wstaniemy. Jednakże jeśli owo zjawisko pojawia się bardzo często lub też jeśli utrzymuje się ono przez dłuższy czas, to będzie to dla nas sygnał czegoś niepokojącego.

Czas na badanie

Powinniśmy wówczas podjąć konkretne działania, a mianowicie powinniśmy skonsultować owo zjawisko z naszym lekarzem. Tak naprawdę bowiem długo utrzymujące się zawroty głowy mogą być przyczyną poważnych problemów i mogą mieć one swoje źródło w jakichś chorobach neurologicznych, laryngologicznych czy też nawet w chorobach psychicznych. Mówiąc o przyczynach powstawania zawrotów głowy, może być ich bardzo wiele. Tym samym postawienie odpowiedniej diagnozy w tejże materii staje się kwestią kluczową, od której należy rozpocząć. Pamiętajmy, że zawroty głowy nie są chorobą samą w sobie, ale jej objawem i tej choroby, która się rozwija w naszym organizmie, należy szukać. Do najczęściej pojawiających się przyczyn wystąpienia zawrotów głowy można między innymi zaliczyć takie jednostki chorobowe jak chociażby choroby ucha zewnętrznego, środkowego czy też wewnętrznego oraz urazy.

Zawroty błędnikowe

W tym przypadku będziemy mówili o zawrotach błędnikowych. To właśnie zlokalizowany w ludzkim uchu błędnik jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi człowieka. Oczywiście można również wskazywać na wiele innych przyczyn powstawania zawrotów głowy, które bezpośrednio nie są związane z ludzkim uchem. Między innymi można tutaj mówić o chorobach układu nerwowego – zawałach, krwotokach pnia mózgu, zawałach, krwotokach pnia móżdżku, migrenie, padaczce, stwardnieniu rozsianym, depresji czy też występowaniu stanów lękowych. Za zawrotami głowy mogą stać także określone przyczyny ogólnoustrojowe, wśród których można wyróżnić chociażby obniżenie poziomu cukru we krwi, nadciśnienie tętnicze, zbyt niskie ciśnienie krwi, klimakterium oraz starzenie się.

Objawy współtowarzyszące

Zawrotom głowy mogą towarzyszyć również inne objawy i jeśli mamy do czynienia z rozwojem jakiejś groźnej choroby, to wówczas zazwyczaj te dodatkowe objawy na pewno się pojawią. W jaki sposób można zdiagnozować przyczynę zawrotów głowy? Tutaj potrzeba jest na pewno mądrości lekarza, który nie tylko wykaże się wiedzą medyczną, ale także będzie potrafił odpowiednio połączyć ze sobą pewne fakty, będzie potrafił wysnuć właściwe wnioski po przeprowadzeniu wywiadu wstępnego z pacjentem. Oczywiście owe wnioski muszą następnie zostać poparte stosownymi badaniami, a dopiero potem będzie można podjąć określone działanie mające na celu wyeliminowanie z codzienności człowieka uporczywych bólów głowy, które mu towarzyszą od dłuższego czasu. Długotrwałych i silnych zawrotów głowy na pewno nie należy lekceważyć, ponieważ zasadniczo same one nie znikną bez wdrożenia leczenia.

Dodaj komentarz

Top