You are here
Home > Zdrowie > Rwa ramienna – przyczyny, objawy, leczenie

Rwa ramienna – przyczyny, objawy, leczenie

rwa ramienna

Schorzeniem zaliczanym do zespołów korzeniowych jest rwa ramienna. Jest to jedna z najczęstszych chorób, które nas dotykają zaś jej głównym objawem jest ból promieniujący od karku do ramienia. Niekiedy sięga o wiele dalej i obejmuje palce.

Przyczyny rwy ramiennej

Bóle barku to częsta dolegliwość, zaś najczęstszą jej przyczyną jest właśnie rwa ramienna. Owe dolegliwości związane są ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, które pojawiają się w odcinku szyjnym. Następuje ucisk korzeni nerwowych i proces zapalny. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są dolegliwości bólowe, mniejsza ruchomość stawu i ogólne problemy z kręgosłupem.

Objawy rwy ramiennej

Schorzenie jakim jest rwa ramienna może pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej wśród ludzi starszych. Początkowym objawem jest ból, który pojawia się nagle i narasta. W miejscu bólu rozwija się stan zapalny. Zakres ruchu jest ograniczony a chory często nie może utrzymać ręki w górze, lecz wykonując czynność musi ją opuścić. Narastający ból powoduje również ograniczenie ruchu szyją, a także niemożliwy wysiłek fizyczny górnych partii ciała.

Jak leczyć rwę ramienną

Leczenie najczęściej ma charakter indywidualny ponieważ zależy od czynników, które wywołują chorobę, a także nasilenia bólu. Nawet ustąpienie bólu nie jest oznaką wyzdrowienia, ponieważ rwa ma tendencję do nawrotów. Najczęściej lecząc rwę stosuje się leczenie farmakologiczne, zabiegi rehabilitacyjne a także leczenie operacyjne.

Dodaj komentarz

Top