You are here
Home > Zdrowie > Zdrowie i stres

Zdrowie i stres

stres

Stres jest jednym z czynników, który w bardzo dużym stopniu wpływa na zdrowie człowieka. Oczywiście stres można rozpatrywać w pozytywnym znaczeniu, może on człowieka motywować do działania, mobilizować. Niemniej jednak, jeśli ów stres będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, jeśli będzie narastał, to możemy mieć do czynienia z jego negatywnym wpływem na zdrowie człowieka. Ów stres, różnego rodzaju psychiczne napięcia przede wszystkim wpływają na psychikę człowieka.

Chroniczny stres

Nawet najbardziej opanowany, najbardziej pewny siebie człowiek może pod wpływem chronicznego stresu stać się osobą bojaźliwą, może utracić grunt pod nogami, może popełniać bardzo proste błędy. Stres może powodować załamania psychiczne, ale jednocześnie też może mieć przełożenie na objawy somatyczne. Te z kolei mogą przybierać bardzo zróżnicowane formy. Stres wpływa nie tylko na psychikę, ale jednocześnie też może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne. Wysoki poziom stresu przekłada się na drastyczne zwiększenie poziomu takich hormonów na kortyzol czy też prolaktyna. Te z kolei mogą powodować spustoszenie w ludzkim organizmie. Stres zmniejsza ogólną odporność organizmu, wpływa na rozwój nowotworów, wpływa na rozwój innych groźnych chorób. Może się on przyczynić do rozwoju chorób związanych z układem krążenia, może wpływać na poziom kondycji seksualnej, może również obniżać poziom płodności kobiet oraz mężczyzn. De facto można mówić o bardzo różnych aspektach związanych ze stresem oraz jego wpływem na ludzkie zdrowie.

Poziom stresu we współczesnej rzeczywistości jest bardzo wysoki, jesteśmy na niego narażeni w bardzo dużym stopniu i tym samym zwrócenie uwagi na tenże aspekt jest jak najbardziej słuszny. Aby móc wyeliminować go ze swojej codzienności, czasem trzeba podejmować drastyczne działania. Jednakże każdy przecież przyzna, że zdrowie jest najważniejsze i należy o nie odpowiednio zadbać. Tymczasem nasze codzienne postępowanie często jest tego zaprzeczeniem i sami wpadamy w sytuacje wywołujące stres.

Dodaj komentarz

Top