You are here
Home > Dieta > Marskość wątroby – jak ją leczyć?

Marskość wątroby – jak ją leczyć?

marskość wątroby

Jest kojarzona przez wiele osób z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Jednakże marskość wątroby może mieć znacznie głębsze podłoże i znacznie więcej różnych przyczyn. Marskość wątroby jest schorzeniem, które rozwija się w ludzkim organizmie w ukryciu, a tym samym przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych oznak. Jeśli mówimy o przyczynach powstawania tego schorzenia, to oczywiście można i należy wskazywać na nadmierne spożywanie alkoholu. Poza tym jednak należy także wskazać na wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C.

Co jest przyczyną marskości wątroby?

Niewłaściwa dieta, nadmierne obciążenie wątroby to kolejny z aspektów, który może przyczynić się do powstania owego zjawiska. Trzeba jasno powiedzieć, że marskość wątroby, czyli jej zwłóknienie, to choroba, której nie można zawrócić. Jest ona nieuleczalna, aczkolwiek można zahamować jej rozwój. Mówiąc o marskości wątroby, będziemy wskazywali na kilka jej rodzajów. Mowa jest o marskości alkoholowej, o marskości zastoinowej wynikającej z jednoczesnego wpływu niewydolności krążeniowej, o marskości żółciowej, która wynika z uszkodzenia drobnych dróg żółciowych, marskości pozapalnej, która może pojawić się przy wystąpieniu WZW oraz o marskości uwarunkowanej genetycznie. Jak rozpoznać marskość wątroby?

Wczesne objawy

Wczesne objawy wcale nie są jednoznaczne. Zasadniczo bowiem wątroba nie jest unerwiona, a tym samym człowiek nie odczuwa żadnego bólu. Ten może się pojawić w momencie, gdy wątroba będzie powiększona i naciska na torebkę wątrobową. Istnieją jednak pewne symptomy, które mogą wskazywać właśnie na marskość wątroby. Pozornie jednakże nikt raczej nie kojarzy ich z tym organem. Do takich objawów można bowiem zaliczyć zaczerwienienia pojawiające sie na dłoniach, na tułowiu, zwłóknienie ścięgien zlokalizowanych na rękach, przerost ślinianek przyusznych, zniekształcenie paznokci oraz palców. W dalszej kolejności mogą pojawić sie także inne objawy, do których zaliczyć należy nudności, utratę apetytu, ginekomastię, spadek masy ciała, wodobrzusze, bóle brzucha oraz powiększenie śledziony. Jeśli marskość wątroby jest mocno zaawansowana, to może dochodzić do jeszcze bardziej nasilonych objawów, do których zaliczymy wybroczyny, krwawienia, żółtaczkę, swędzenie skóry, insulinoodporność czy też cukrzyca typu drugiego.

Marskość wątroby wymaga na pewno bardzo szybkiej interwencji, wymaga zmiany diety, a dzięki temu będzie można zahamować jej rozwój. Potrzeba jest bardzo dużej konsekwencji w podejmowanych działaniach, ponieważ bez tego trudno jest mówić o zahamowaniu choroby.

Dodaj komentarz

Top