You are here
Home > Zdrowie > Tętniaki

Tętniaki

tętniak

Tętniaki wzbudzają z pewnością przerażenie i pierwsza myśl, która się nasuwa, jest związana ze śmiertelnym zagrożeniem. Owszem, jest to prawda, tętniaki stanowią bardzo poważne zagrożenie dla funkcjonowania, dla życia człowieka, aczkolwiek przede wszystkim większość z nas nie ma pełnej świadomości odnoszącej się do tego, czym on właściwie jest. Tętniaki kojarzyć nam się mogą z czymś w głowie, ale tak naprawdę mogą być one umiejscowione w dowolnym miejscu w ciele, na każdej możliwej tętnicy.

Czym zatem one są?

To nic innego jak swoiste uwypuklenie na ściankach tętnicy. Jeśli chodzi o ich wpływ na ludzkie zdrowie, to musimy podkreślić, że tętniaki są wyleczalne, można ograniczyć ich wpływ na ryzyko śmierci człowieka. Warunkiem koniecznym jest jednakże ich wczesne wykrycie oraz postawienie dobrej diagnozy no i oczywiście odpowiednie leczenie. Tętniaki mogą przybierać bardzo różne formy. Możemy zatem wyróżnić pozawałowy tętniak umiejscowiony na sercu, można mówić o tętniaki aorty brzusznej czy też piersiowej, o tętniaku tętnicy płucnej, o tętniaku mózgu, tętnicy podkolanowej, udowej tętniakach tętnic nerkowych i trzewnych.

Ich rodzajów jest zatem wiele, co jest potwierdzeniem tego, że mogą one występować dokładnie w całym ciele człowieka. Ich zdiagnozowanie nie jest niczym trudnym, aczkolwiek bardzo istotne jest to, aby udać się do lekarza w momencie, gdy mamy do czynienia z jakimikolwiek niepokojącymi objawami. Wiemy doskonale, że w tejże materii mamy jednakże spore braki. Tym samym brak diagnozy jest głównym powodem zagrożenia.

Dodaj komentarz

Top