You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja po zwichnięciu stawu barkowego

Rehabilitacja po zwichnięciu stawu barkowego

rehabilitacja barku

Zwichnięcie stawu barkowego jest kontuzją, która może mieć bardzo poważne konsekwencje w dalszym funkcjonowaniu danej osoby. Może mieć owe konsekwencje, aczkolwiek nie musi. W tym względzie bowiem niezwykle istotnym elementem jest to, aby podjąć odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Zanim jednak dochodzi do tego momentu, musimy ów bark odpowiednio nastawić. Mitem jest bez wątpienia to, że nastawienie zwichniętego barku jest bolesne. Tak naprawdę bowiem jeśli owo nastawienie następuje w sposób prawidłowy, to nie ma mowy o jakimkolwiek bólu, a wręcz przeciwnie. W tym momencie dana osoba powinna raczej odczuć pewną ulgę i powinna poczuć się znacznie lepiej.

Nastawienie barku i dalsza rehabilitacja

Nastawienie jest pierwszym etapem, który musi nastąpić. Następnie taki staw barkowy powinien zostać unieruchomiony na określony czas, na kilka tygodni. Jest to czas niezbędny do tego, aby wszelkie struktury mogły ulec regeneracji. Oczywiście stopień uszkodzeń w stawie barkowym może być dosyć różnorodny, a tym samym również i czas niezbędny na ową regenerację może być dosyć różnorodny. Po okresie unieruchomienia stawu barkowego przychodzi czas na zdjęcie opatrunku, na zdjęcie usztywnienia i przejście do etapu rehabilitacji. Ta powinna być bardzo powolna i nie można w tym elemencie niczego przyspieszać. Tak naprawdę bowiem po kilkutygodniowym unieruchomieniu stawu barkowego mamy do czynienia z trudnością w poruszaniem tym barkiem. Jakikolwiek ruch ręki w górę wiąże się z ogromnym bólem.

Czego nie można wykonywać?

Nie wolno nadmiernie podnosić barku do góry, aby go nie przeforsować. Ten proces powinien przebiegać powoli i systematycznie. Tak naprawdę kilka tygodni ćwiczeń to niezbędne minimum do tego, aby ręka wróciła do względnej sprawności. Czy po takiej kontuzji można dojść do pełnej sprawności ręki? Oczywiście wiele zależy od stopnia powstałych uszkodzeń, ale wiele w tym względzie zależy także od jakości prowadzonej rehabilitacji. Ćwiczenia rehabilitacyjne mogą być tutaj prowadzone pod czujnym okiem profesjonalnego rehabilitanta, aczkolwiek są one na tyle proste, że można także wykonywać je samodzielnie we własnym domu.

Jakie ćwiczenia poprawiają sprawność barku?

Między innymi można tutaj wskazać na ćwiczenie polegające na tym, aby stanąć przodem do ściany i próbować krok po kroku coraz mocniej, coraz wyżej sięgać ręką po ścianie, aby tę rękę coraz bardziej podnosić. Chodzi oczywiście o to, aby każdego dnia owa ręka sięgała coraz wyżej, ale oczywiście niczego nie można robić wbrew sobie, niczego nie można robić na siłę. Tym ćwiczeniom będzie towarzyszyć ból, nawet ogromny ból, ale jest on czymś naturalnym i ten ból trzeba po prostu przetrwać. Rehabilitacja po zwichnięciu stawu barkowego jest czymś dosyć trudnym i na pewno wymaga bardzo dużej mobilizacji. W pierwszym momencie dojście do pełnej sprawności może wydać się czymś niemożliwym, aczkolwiek dzień po dniu, krok po kroku człowiek będzie mógł mówić o coraz większej sprawności swojej ręki aż do momentu, w którym już żadnych ćwiczeń rehabilitacyjnych nie będzie trzeba wykonywać, a będzie można cieszyć się pełną sprawnością.

Dodaj komentarz

Top