You are here
Home > Zdrowie > W jakiej temperaturze otoczenia człowiek najlepiej się wysypia?

W jakiej temperaturze otoczenia człowiek najlepiej się wysypia?

Temperatura otoczenia ma bardzo kluczowe znaczenie dla jakości snu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie snu temperatura ciała człowieka ulega obniżeniu. U niektórych osób zaledwie o 0,1 stopnia, ale u niektórych nawet o jeden stopień. Najniższą temperaturę ludzki organizm posiada około godziny piątej. Wynika to z faktu, iż czynności fizjologiczne w tym czasie ulegają znaczącemu spowolnieniu. Oczywiście nie dotyczy to osób, które pracują na nocną zmianę.

Jakość snu zależy od…

Jakość snu jest uzależniona od kilku kluczowych czynników. Nie jest zatem tak, że w każdej temperaturze człowiek będzie mógł się cieszyć taką samą jakością snu oraz będzie mógł tak samo łatwo zasnąć. Jakość snu zależy od takich elementów jak:

  • temperatury otoczenia
  • zwyczajów przed snem
  • jakości materaca oraz poduszki

Wpływ temperatury otoczenia na sen człowieka

Temperatura otoczenia ma bardzo duży wpływ na uzyskiwaną jakość snu człowieka. W momencie, w którym człowiekowi jest zbyt gorąco, znacznemu skróceniu ulegnie faza REM. To wszystko przez to, że w owej fazie organizm człowieka się nie poci, a tym samym chcąc wyregulować swoją temperaturę, samoistnie skraca on ową fazę. Komfort termiczny jest bardzo istotny dla fazy snu głębokiego, a ta z kolei bardzo mocno wpływa na stopień regeneracji organizmu. Brak właściwej temperatury w otoczeniu będzie powodował, że owa faza również nie będzie przebiegać w sposób właściwy. Dlatego też zarówno zbyt niska temperatura jak i zbyt wysoka temperatura w sypialni nie będą korzystne dla jakości uzyskiwanego snu.

Właściwa temperatura dla dobrej jakości snu

Jaka zatem jest odpowiednia temperatura do tego, aby móc dobrze zasnąć oraz odpowiednio się wyspać? Zaleca się, aby owa temperatura wynosiła od 18 do 20 stopni. Nie należy zatem zbyt mocno odkręcać termoregulatorów przy grzejnikach jak również istotne jest to, aby pomieszczenie, w którym śpimy, było odpowiednio wietrzone przed pójściem spać. Dlaczego taka, a nie inna temperatura będzie tą odpowiednią dla uzyskania dobrej jakości snu?  W niższej temperaturze ludzki organizm będzie miał spore problemy z zaśnięciem, natomiast będzie spał spokojnie. Nieco inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka. Wówczas problemów z zaśnięciem może nie być, ale za to człowiek będzie się w nocy wybudzać ze snu. Niska temperatura i wynikające z tego kłopoty z zaśnięciem to skutek tego, że ludzki organizm będzie się podświadomie bronił przed wychłodzeniem. Z kolei w momencie, w którym jest zbyt gorąco, to mamy do czynienia ze skróceniem poszczególnych faz snu, jak również możemy wówczas mówić o dosyć kłopotliwej sytuacji dla stawów. Ciągłe odkopywanie się może być bowiem poważnym problemem dla stawów.

Zadbanie o właściwą temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpimy, ma kluczowe znaczenie dla jakości snu i dlatego też owego aspektu nie należy zaniedbywać. Wszakże przecież każdemu zależy na tym, aby móc dobrze się wyspać i rankiem być w pełni wypoczętym.

Polecamy również: Poduszki do spania – dlaczego warto wybrać poduszkę ortopedyczną?

Dodaj komentarz

Top