You are here
Home > Zdrowie > Zabarwienie języka a stan zdrowia

Zabarwienie języka a stan zdrowia

język

Nasze prababcie potrafiły ocenić czyjś stan zdrowia po wyglądzie jego języka. W dawnych czasach było to raczej intuicyjne stawianie diagnozy, niemniej jednak współczesna medycyna potwierdza, że po wyglądzie języka jesteśmy w stanie ocenić , czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. W niektórych kulturach przywiązywano ogromną wagę do wyglądu języka, gdyż uważano, że przez niego komunikuje się z nami nasze ciało.

Jak obserwować język

Język należy obserwować rano w świetle dziennym, przed spożyciem posiłku czy umyciem zębów. Różowy, sprężysty i mokry język świadczy o dobrym stanie zdrowia. Każde odstępstwo od tej normy powinno zwrócić naszą uwagę. Zaczerwieniony koniuszek języka i czerwone plamki świadczą o niedoborach witamin z grupy B. Problemy z pęcherzykiem żółciowym sygnalizuje mocno zaczerwieniony język. Natomiast bladoszary odcień języka może nas poinformować o początku anemii i braku żelaza w naszym organizmie. Skutkiem niedotlenienia organizmu może być sinawy język, który jest charakterystyczny dla osób z zaburzeniami krążenia.

Charakterystyczny jest również język cukrzyka, który jest szary i posiada liczne drobne pęknięcia. Najbardziej zwracający uwagę w kontekście obserwacji języka jest równomierny biały nalot i jego chropowata nawierzchnia, co świadczy o infekcji bakteryjnej, na przykład anginie. Natomiast grudkowaty, biały nalot świadczy o zakażeniu drożdżakami. Wygląd języka poinformuje nas również o obecności wirusa opryszczki poprzez szarawy nalot i pęcherzyki.

Dodaj komentarz

Top