You are here
Home > Zdrowie > Zespół Retta – czym jest i jakie są jego objawy?

Zespół Retta – czym jest i jakie są jego objawy?

zespół retta

Zespół Retta to schorzenie genetyczne które dotyka małych dzieci. Maluch rodzi się zdrowy, zaś choroba postępuje względem jego wieku. Dotychczas rozwijające się prawidłowo dziecko, nagle traci zainteresowanie nauką i zabawą, a wręcz cofa się w rozwoju i zapomina dotychczasowe umiejętności. Jakie są główne objawy zespołu Retta i jak szybko interweniować?

Jak objawia się zespól Retta?

Zespół Retta objawia się najczęściej pomiędzy 18 a 24 miesiącem życia. Dotychczas zdrowe dziecko, zaczyna bez powodu płakać, zapomina nauczone umiejętności, traci ochotę na zabawę i naukę. Co więcej przestaje raczkować, brać do rąk przedmioty. Początkowo rodzice i lekarze traktują problem jako przejściowy, dlatego tak późno występuje prawidłowa diagnoza. Warto więc mieć na uwadze, że jeżeli dotychczas żywiołowe dziecko przestaje interesować się otoczeniem, często budzi się w nocy z nieuzasadnionym płaczem, a także zaczynają się stereotypowe ruchy rak należy szybko zgłosić się do lekarza z podejrzeniem zespołu Retta.

Postępująca choroba

Choroba jest nieuleczalna. Dzieli się na cztery okresy, w czasie których schorzenie wciąż postępuje. Ostatni etap trwa kilkanaście lat i przypomina wegetację. Dziecko może mieć problem z poruszaniem się, a nawet przestać chodzić. Występują poważne schorzenia kręgosłupa, mięśnie są sztywne a także zaczynają pojawiać się choroby kardiologiczne i brak przyrostu masy ciała.

Jak leczyć zespół Retta?

Niestety, do dnia dzisiejszego nie ma leku na to schorzenie. Pomaga rehabilitacja, jednakże aby efekt był widoczny musi być prowadzona bardzo regularnie i systematycznie. Dzięki niej dziecko ma szansę lepiej rozwijać się pod względem fizycznym i psychicznym.

Dodaj komentarz

Top