You are here
Home > Rehabilitacja > Uszkodzenie łąkotki a przepuklina kręgosłupa

Uszkodzenie łąkotki a przepuklina kręgosłupa

łąkotka, przepuklina

Bynajmniej nie łękotka, ale właśnie łąkotka. Tak nazywa się ten ważny element w ludzkim ciele. Łękotka znajduje się w różnych stawach zlokalizowanych w różnych miejscach w ciele. Jednakże słusznie jest on kojarzony z kolanem, z okolicami kolana, ponieważ to właśnie tam umiejscowiona łąkotka spełnia najważniejszą rolę. O łąkotce zasadniczo nie wiemy wiele, nie interesujemy się nią jeśli nam nie doskwiera. Jednakże uszkodzenie łąkotki to zdarzenie, to schorzenie, z którym może zetknąć się każda osoba i nie musi to być wcale zawodowy sportowiec.

Kto jest narażony na uraz?

Wprawdzie to właśnie sportowcy są bardziej narażeni na owo uszkodzenie, ale tak naprawdę może ono wystąpić u każdego. Następuje ono bowiem na skutek wystąpienia jakiegoś urazu mechanicznego, który może zdarzyć się każdemu. Mówiąc o uszkodzeniu łąkotki, możemy wskazać zarówno na łąkotkę boczną jak i na tę przyśrodkową. Uszkodzenie będzie charakteryzować się takimi objawami jak chociażby ból kolana, który może być bardzo silny, będzie się objawiać zablokowaniem możliwości swobodnego poruszania kolanem, obrzękiem jak również zjawiskiem przeskakiwania oraz chrupania w kolanie. Mówiąc o leczeniu tego rodzaju schorzeń, należy wskazywać zarówno na leczenie zachowawcze jak i te zabiegowe. Oczywiście zabieg jest pewną ostatecznością jeżeli leczenie zachowawcze nie będzie przynosiło oczekiwanych rezultatów. W leczeniu zachowawczym mowa jest w głównej mierze o różnego rodzaju zabiegach rehabilitacyjnych mających na celu usprawnienie ruchomości stawów, łąkotki oraz ich wzmocnienie, ale nie zawsze to pomaga.

Przepuklina kręgosłupa

Brzmi nieco groźnie i rzeczywiście jest to dosyć groźne zjawisko związane z bólem i może mieć poważne konsekwencje dla normalnego funkcjonowania człowieka. Przepuklina kręgosłupa nie jest terminem potocznym, ale raczej typowo medycznym. Potocznie mówi się bowiem o wypadnięciu dysku. Inaczej rzecz ujmując przepuklina kręgosłupa charakteryzuje się tym, iż jądro miażdżyste krążka międzykręgowego zostaje wysunięte poza przestrzeń międzykręgową. Występuje w tym momencie ucisk zarówno na rdzeń kręgowy jak i na nerwy, które znajdują się w obrębie tego miejsca.

Czego dotyczy przepuklina?

Zasadniczo z ową przepukliną kręgosłupa można zetknąć się w odniesieniu do całej jego długości. W większości przypadków jednak mowa jest o odcinku lędźwiowym, który w największym stopniu jest narażony na owo zjawisko. W 20% można mówić o wystąpieniu owej przepukliny w odcinku szyjnym. Jeśli przepuklina dotyczy odcinka lędźwiowego, to wówczas będziemy mogli mówić o zjawisku rwy kulszowej. Jak wygląda leczenie? W tym względzie oczywiście ważne jest podanie stosownych leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Jednakże poza tym również potrzebny jest pewien czas, w którym dysk wróci na swoje miejsce i ból tym samym zniknie. Przepuklina kręgosłupa jest zjawiskiem wynikającym z niewłaściwej postawy, z niewłaściwego postępowania, z przyjmowania siedzącej postawy przez długi czas. W leczeniu czymś koniecznym może okazać się wykonanie operacji chirurgicznej, chociaż jest to pewna ostateczność. Niemniej jednak zjawisku temu lepiej jest zapobiegać niż je leczyć.

Dodaj komentarz

Top