You are here
Home > Rehabilitacja > Zdrowotny wpływ jazdy konno, czyli o Hipoterapii słów kilka

Zdrowotny wpływ jazdy konno, czyli o Hipoterapii słów kilka

Zdrowotny wpływ jazdy konno, czyli o Hipoterapii słów kilka

O Hipoterapii w medycynie i rehabilitacji przez lata powiedziano już bardzo wiele. Mimo to nadal może zaskakiwać fakt, jak jazda konno może mieć zdrowotny wpływ na układ nerwowy, lub kostny. Jak się okazuje to nie wszystko – Hipoterapia ma tyle właściwości, że ich ilość niejednego może zaskoczyć. W związku z tym warto powiedzieć o nich nieco więcej.

Dla kogo?

Jeśli mówimy Hipoteriapia, to z pewnością większość z nas ma na myśli dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w tym z porażeniem mózgowym. Rzeczywiście, procent dzieci z tego typu schorzeniami uczestniczących w Hipoterapii jest ogromny. Z tej formy rehabilitacji z powodzeniem mogą korzystać również osoby z takimi niepełnosprawnościami jak: przepuklina oponowo rdzeniowa, stwardnienie rozsiane, skolioza, zespół Downa, czy różnego rodzaju upośledzenia umysłowe. Ponadto z Hipoterapii śmiało mogą korzystać także osoby po przebytej chorobie Heinego i Medina, czy cierpiący na wszelkiego rodzaju zaburzenia nerwicowe, bądź depresyjne. Jazda konno pomaga również w przypadku autyzmu, czy ogólnych trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych wynikających z różnych przyczyn.

Co daje Hipoterapia?

Czyli możemy teraz przejść do wyżej wspomnianych właściwości. Przede wszystkim ułatwia samodzielne poruszanie, tym samym zwiększą się zdolność równowagi, dzięki czemu korzystają na niej osoby sparaliżowane. Ponadto Hipoterapia poprawia koordynacje ruchową i usprawnia orientacje przestrzenną. Bardzo dobrze redukuje stres, zwiększając również poczucie własnej wartości. Dzieci po przebytej Hipoterapii stają się bardziej samodzielne i pewne siebie.

Alternatywa dla ,,standardowej” rehabilitacji?

Standardowa rehabilitacji wciąż kojarzy nam się z różnymi, dodatkowymi urządzeniami takimi jak: drabinki, materac, czy piłka. W wielu sytuacjach Hipoterapia jest uzupełnieniem tej formy, są przypadki jednak, gdzie jazda konno całkowicie zastępuje pracę z piłką na materacu. Bardzo często dzieci, osoby dorosłe poznając bliżej zalety Hipoterapii są tak zafascynowani tą formą rehabilitacji, że nie wyobrażają sobie już żadnej innej aktywności.

Konie uczą chodzić?

Brzmi abstrakcyjnie, jest to jednak prawdą. Cała prawda tkwi w sposobie poruszania się konia. Kiedy człowiek siedzi na wolno idącym koniu, wówczas jego ruchy poprzez pracę mięśni stają się bardzo zbliżone do chodzącego człowieka. Przede wszystkim barki, kręgosłup i miednica poruszają się dokładnie tak jak podczas chodu.

Dodaj komentarz

Top