You are here
Home > Zdrowie > Sen polifazowy – śpisz krócej i efektywniej

Sen polifazowy – śpisz krócej i efektywniej

Statystyki mówią, że przeciętny, dorosły człowiek powinien przespać około ośmiu godzin na dobę. Tymczasem ta teoria coraz częściej jest obalana. Specjaliści donoszą, że w przypadku dobrego snu nie liczy się tyle jego długość, co regularność. Zatem śpiąc mniej, a o stałych porach możemy być bardziej wypoczęci, niż śpiąc dłużej nieregularnie. Jednym z ważniejszych przykładów może być sen polifazowy.

Nasze sposoby na dobry sen

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowej analizy snu polifazowego krótko o tym co jeszcze możemy zrobić, by wysypiać się lepiej. Ważnym czynnikiem jest tu odpowiednia dieta, czy aktywność fizyczna. Dużym zaufaniem cieszą się też poduszki ortopedyczne, które dzięki piankom z których są wykonane gwarantują dobrą jakość snu. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na https://www.sissel.com.pl/webpage/pianka-memory.html .

Sen polifazowy – co to jest?

Sen polifazowy polega na podzielenie standardowej ilości czasu na sen na mniejsze cząstki. Przykładowo można wyznaczyć sobie stałe pory na 4-rogodzinny sen. W przypadku snu polifazowego najistotniejsza jest bowiem regularność snu. Sen polifazowy powoduje, że zwiększa się nasza efektywność w ciągu dnia. Poprawia się też ogólne samopoczucie. Co ciekawe pojęcie snu polifazowego pojawiło się już w latach 20-stych XX wieku. Zwolennicy tej teorii opierają swoje twierdzenia na życiu zwierząt, które śpią właśnie w taki sposób.

Rodzaje snu polifazowego

Sen polifazowy można podzielić na kilka typów.

Sen monfoazowy – standardowe 8 godzin przespanych w ciągu doby.  Choć większość z nas śpi w ten sposób to jednak nie jest on rekomendowany przez specjalistów.

Sen bifazowy – podział snu wygląda następująco: 6 godzin nieprzerwanego snu + 20 minutowa drzemka, oraz 4,5 godzin snu + 1,5 godzinna drzemka. Taką metodę stosuje coraz większa ilość osób. Wspomniane drzemki bardzo często określane są jako sjesty.

Everyman – W przypadku nieprzerwanego snu mamy czas od 1, 5 godziny do 4,5 godziny. Jeśli chodzi o drzemki to zakłada się 20 minutowe. Ich ilość natomiast zależna jest od zapotrzebowania. Można jednak zastosować od dwóch do nawet pięciu. W przypadku tej metody jednak w praktyce trudno zachować regularność, dlatego większość ludzi rezygnuje z niej już po kilku miesiącach.

Dymaxion – cztery półgodzinne drzemki co sześć godzin. W praktyce jednak wychodzi, że śpimy raptem dwie godziny na dobę. Ta metoda nie jest praktykowana przez wiele osób.

Uberman – ta metoda polega na sześciu 20-minutowych drzemkach co 4 godziny. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza metoda to działania praktycznego.

Dla kogo sen polifazowy?

Sen polifazowy może okazać się skuteczny w przypadku osób mających nienormowany czas pracy. Często w ciągu tygodnia nasz organizm przyzwyczaja się do pewnego rytmu i gdy np. w weekend pośpimy trochę dłużej paradoksalnie czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni. Wtedy sen polifazowy może okazać się dobrym rozwiązaniem. Tego typu drzemki mogą okazać się przydatne w przypadku świeżo upieczonych mam.

Dodaj komentarz

Top