
Podjęcie szybkiego leczenia często może uratować nawet życie. Tym samym bardzo ważną rolę odgrywają w naszym życiu badania profilaktyczne. Powinny być one wykonywane zawsze regularnie, nawet przez osoby, które uważają się za zdrowe i myślą, że nic im nie dolega. Niestety, wyniki badań mogą pogorszyć się z szybko, zaś choroby bardzo trudne w leczeniu takie jak cukrzyca czy nowotwór, w początkowym stadium nie dają objawów. Warto więc zadbać o siebie, wykonać profilaktyczne badania i mieć pewność, że nic nam naprawdę nie dolega. Jeśli niektóre choroby odkryjemy w bardzo wczesnym stadium, mamy szanse na ich całkowite wyleczenie.
Jakie badania powinniśmy regularnie wykonywać?
-
Badanie krwi
Morfologia krwi jest badaniem podstawowym, które to pomaga nam w diagnozie bardzo wielu chorób. Morfologię krwi wraz z rozmazem warto wykonać przynajmniej raz w roku.
-
Analiza moczu
Analiza moczu pozwala nam poznać stan nerek, dróg moczowych i pęcherza. Możemy również stwierdzić, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii, zdiagnozować cukrzycę, żółtaczkę a także problemy z trzustką.
-
Pomiar ciśnienia tętniczego
Badanie można wykonać z pomocą prostego urządzenia – ciśnieniomierza. Taki pomiar można wykonać samodzielnie w domu i dzięki temu zawsze mieć ciśnienie pod kontrolą.
-
EKG – elektrokardiografia
EKG pozwala nam sprawdzić pracę serca. Wykrywa zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego oraz szereg innych negatywnych zmian. Warto wykonywać je regularnie, raz w roku.
-
Badania ginekologiczne
Badanie szczególnie ważne dla kobiet, pozwala wykryć raka szyjki macicy w bardzo wczesnym stanie. Ten nowotwór można leczyć w 90% oczywiście jeśli wykryje się go odpowiednio szybko.