You are here
Home > Bez kategorii > Bieganie i stawy kolanowe

Bieganie i stawy kolanowe

ból kolan

Zasadniczo bieganie jest tym sportem, który wpływa dobroczynnie na człowieka i na jego zdrowie. Nie można jednakże powiedzieć, że w każdym aspekcie. Oczywiście bieganie to dobry zwyczaj pozwalający na lepsze dotlenienie ludzkiego organizmu, pozwalający na zadbanie o sylwetkę swojego ciała, na wzmocnienie mięśni. Jednakże wiele osób biegających narzeka na ból w kolanach.

Przyczyny bólu kolan

Błędem jest bagatelizowanie owego bólu, ponieważ może on oznaczać poważne zmiany zachodzące w tych stawach. Ból kolana często przez biegaczy jest tłumaczony niewłaściwym podłożem, po którym biegają, ale w większości przypadków na pewno nie to jest bezpośrednim przyczynkiem problemów. Ból kolana może bowiem wynikać z przeciążenia treningowego lub być początkiem zmian zwyrodnieniowych w tymże stawie. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów bólowych, ponieważ mogą one prowadzić do powstania bardzo poważnych kontuzji i tym samym mogą spowodować konieczność wdrożenia długotrwałego leczenia. W niektórych przypadkach można także mówić o zmianach nieodwracalnych. Z drugiej strony nie oznacza to wcale, że należy całkowicie zrezygnować z biegania. Nie ma takiej konieczności, aczkolwiek na pewno można podjąć pewne działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka związanego z kontuzją kolan oraz z bólem.

O jakie działania w szczegółach chodzi?

Na pewno bardzo ważnym elementem jest sięgnięcie po właściwej jakości obuwie. Można powiedzieć, że jest to swoista podstawa, o którą powinien zadbać każdy biegacz. Właściwe obuwie na szczęście powszechnie jest dostępne w profesjonalnych sklepach. Warto jest zdecydować się na typowe obuwie dla biegczy, ponieważ jest ono skonstruowane w taki sposób, aby właśnie zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Poza tym właściwe obuwie jest tym elementem, który pozwala biegać bardziej efektywnie i tym samym uzyskać zadowalające efekty w stosunkowo krótkim czasie. Poza tym bardzo ważne jest to, aby odpowiednio przygotować się do biegania. Warto zacząć od dłuższych spacerów, w trakcie których będziemy stopniowo zwiększać tempo marszu. W ten sposób nasze ciało będzie lepiej przygotowane na taki wysiłek, jakim jest bieganie.

 

Jaki trening przeprowadzić

Poza bieganiem warto również postawić na trening uzupełniający. Chodzi mianowicie o trening mięśnia czworogłowego uda. Jest to mięsień, który odgrywa bardzo istotną rolę w stabilizacji kolana. Dlatego też jeśli poświęcimy odpowiednią ilość czasu na trening owego mięśnia uda, to wówczas będziemy mogli także mówić o zmniejszeniu ryzyka wystąpienia dolegliwości bólowych w kolanie oraz o zmniejszeniu ryzyka wystąpienia bolesnej kontuzji. Istotnym elementem będzie także odpowiednia regeneracja po każdym treningu biegowym jak również bardzo ważne będzie wdrożenie odpowiedniej diety codziennej. Każdy biegacz powinien mieć świadomość swoich umiejętności oraz swojego zaawansowania w treningu biegowym. Dlatego też bardzo istotnej w kontekście uniknięcia kontuzji kolan będzie wybranie odpowiedniej trasy biegowej. Powinna być ona dostosowana do każdej osoby indywidualnie.

Dodaj komentarz

Top