You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja po operacji haluksa

Rehabilitacja po operacji haluksa

haluksy

Koślawy paluch, czyli tak zwany halluks to schorzenie, które doskwiera dosyć sporej ilości osób. Podstawowym problemem, który jest związany z tym schorzeniem, jest bardzo duży ból oraz niemożność dobrania obuwia dla siebie. Dlatego też wiele osób decyduje się na operacyjne usunięcie zniekształcenia.

Zabieg haluksa

Zabieg nie jest bardzo obciążający, aczkolwiek różnych metod usunięcia halluksa mamy około 200. Bardzo istotnym elementem jest właściwa rehabilitacja po takim zabiegu. Na pewno W pierwszym okresie od zabiegu istotne jest zakładanie specjalistycznego obuwia ortopedycznego przy każdej próbie przemieszczania się. Poza tym również w miejscu wykonania zabiegu stosuje się schładzające okłady. W okresie około 6 tygodni od operacji stopa powinna być unieruchomiona. Po tym czasie można przejść do wykonywania określonych ćwiczeń. Można do nich między innymi zaliczyć podnoszenie różnych przedmiotów stopami, zwijanie ręcznika palcami stóp, zginanie grzbietowe, zginanie podeszwowe czy też ćwiczenia równoważne. Jednocześnie nadal należy wykonywać okłady schładzające, uśmierzające ból.

Dalsza faza rehabilitacji

W dalszej fazie rehabilitacji należy kontynuować powyższe ćwiczenia, a ponadto również można ćwiczyć na bieżni mechanicznej lub też na cykloergometrze. Tak naprawdę cały proces rehabilitacji po operacji koślawego palucha dobierany jest w sposób indywidualny do każdego konkretnego pacjenta. Jest to bez wątpienia najbardziej skuteczna metoda tego, aby pozbyć się uporczywego bólu dużego palca w jednej czy też w obu stopach.

Dodaj komentarz

Top