You are here
Home > Zdrowie > Czy śpiąc mniej spalamy więcej kalorii?

Czy śpiąc mniej spalamy więcej kalorii?

Jakość snu wpływa na wiele aspektów w codzienności. Między innymi jest to zdolność do utraty zbędnej części tkanki tłuszczowej, do utraty kalorii. Nie tylko ilość, ale także jakość snu ma bardzo duże znaczenie dla możliwości utraty większej ilości kalorii. Im mniej śpimy, tym mniejsze mamy szanse na skuteczne pozbywanie się tego, co jest nam zbędne. Dlaczego większa ilość snu może poprawić ten aspekt? Ma to bezpośredni związek ze zdolnościami ludzkiego mózgu do przetwarzania glukozy. Owa przemiana w głównej mierze zachodzi w późniejszej fazie snu, czyli w fazie REM.

Mała ilość snu to zwiększone zapotrzebowanie na kalorie

Ludzki organizm, ludzki mózg jest dosyć skomplikowany. Mała ilość snu, niewystarczająca ilość snu wpływa nie tylko na zmniejszone szanse na utratę tego, co jest, na utratę kalorii, ale jednocześnie też wpływa na zwiększone na nie zapotrzebowanie kolejnego dnia. Im mniej śpimy, tym więcej zjemy kolejnego dnia. Mała ilość snu to zwiększone zapotrzebowanie na kalorii kolejnego dnia, ale z drugiej strony także zbyt duża ilość snu nie jest korzystna. Powoduje bowiem spowolnienie metabolizmu. Przez to ilość traconych kalorii także jest zmniejszona. Jak więc widać, sen ma bardzo duże znaczenie dla możliwości utraty kalorii. Zarówno jego ilość jak i jego jakość w tym względzie jest bardzo ważna.

Sen to element wspierający zdrowie człowieka

Sen to jeden z elementarnych czynników wpływających na zdrowie człowieka. Tutaj nie chodzi jedynie o kwestie związane z możliwością utraty zbędnych kalorii, ale równocześnie także chodzi o inne aspekty związane ze zdrowiem. Mowa jest chociażby o:

  • zwiększeniu odporności ogólnej
  • lepszej pracy mózgu
  • lepszej pracy układu nerwowego
  • lepszym radzeniu sobie z różnymi problemami zdrowotnymi
  • lepszym nastawieniu do codzienności
  • lepszej kondycji fizycznej
  • lepszej kondycji seksualnej

Sen i nawyki żywieniowe

Mówiąc o możliwości uzyskania dobrej jakości snu, wskażemy na jeden ze sposobów na to, aby móc bardziej efektywnie radzić sobie z nadmiarem kalorii. Jednakże należy tutaj również zaznaczyć, że w tym kontekście bardzo ważne jest stosowanie pewnych nawyków żywieniowych. Bardzo ważne jest bowiem to, aby nie spożywać obfitych i tłustych potraw bezpośrednio przed snem. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty na około trzy godziny przed snem. Bardzo ważne jest to, aby nie spożywać przed snem alkoholu, a poza tym również aby nie spędzać ostatnich godzin przed pójściem spać przed ekranem telewizora, komputera. Są to pewne nawyki, dzięki którym można uzyskać znacznie lepszą jakość snu. To z kolei ma bezpośrednie znaczenie dla zdrowia człowieka jak również dla możliwości skutecznego pozbywania się zbędnych kalorii.

Sen to jeden z kluczowych elementów mogących pozwolić pozbyć się nadmiernej ilości kalorii. Im mniej czasu poświęcimy na sen, tym trudniej będzie nam poradzić sobie z owym zjawiskiem, tym trudniej będzie nam pozbyć się nadmiernej ilości kalorii nawet mimo wytężonych wysiłków mimo diety oraz ćwiczeń fizycznych.

Polecamy również: Poduszki ortopedyczne do spania – dlaczego warto?

Dodaj komentarz

Top