You are here
Home > Zdrowie > Kręgosłup szyjny a zawroty głowy

Kręgosłup szyjny a zawroty głowy

zawroty głowy

Czy zawroty głowy mogą być związane z kręgosłupem szyjnym? Najczęściej ból głowy i zawroty wiążemy ze zmęczeniem, nieprawidłowym funkcjonowaniem, rzadko obarczając winą chory kręgosłup. Tymczasem zawroty głowy mogą być następstwem przeciążeń szyjnego odcinka kręgosłupa.

Kiedy kręgosłup ulega zwyrodnieniu

Odcinek szyjny jak reszta kręgosłupa może ulegać zwyrodnieniu. Narażony na zwyrodnienie jest przede wszystkim kiedy wiele czasu spędzamy siedząc z pochyloną głową. Taka pozycja zaburza stan kręgosłupa, sprawia, że zniekształca się, występują bóle głowy, ramion a często zawroty głowy.

Odcinek szyjny kręgosłupa, podobnie jak reszta naszej „podpory”, z czasem może ulegać zwyrodnieniom. Są na to narażone zwłaszcza 3, 4, 5 i 6 kręg odcinka szyjnego. Co pogarsza ich stan? Przede wszystkim siedzenie z pochyloną głową i adrenalina, która wydziela się, kiedy obciążamy mięśnie, np. siedząc wiele godzin w tej samej pozycji.

Kręgosłup a choroby głowy

Ból głowy w części potylicznej wynika najczęściej ze schorzeń kręgosłupa. Dolegliwość bólowa narasta jeżeli odchylamy głowę w tył lub w przód. Dodatkowo mamy uczucie sztywności karku. Także zawroty głowy mogą być przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Dzieje się tak dlatego, że wyrostki zwyrodniałych kości uciskają tętnice kręgowe, sprawiają, że krew w niewystarczającej ilości dociera do głowy i to jest właśnie przyczyną zawrotów. Zawroty nasilają się przede wszystkim wtedy kiedy gwałtownie odchylamy głowę w tył lub w bok. Zawroty głowy występują również w czasie chorób takich jak nadciśnienie, cukrzyca, czy choroby serca.

Dodaj komentarz

Top