You are here
Home > Zdrowie > Czy śpiąc mniej chudnie się szybciej?

Czy śpiąc mniej chudnie się szybciej?

Sen jest jednym z kluczowych elementów wpływających na zdrowie człowieka. Ma on bardzo duże znaczenie w kontekście takich elementów jak chociażby:

  • odporność ogólna organizmu człowieka
  • kondycja fizyczna
  • kondycja seksualna
  • sprawność intelektualna

Można również wskazać na to, że jakość oraz ilość snu ma bardzo duże znaczenie w kontekście możliwości utrzymania odpowiedniej, zadowalającej sylwetki ciała.

Jak sen wpływa na wagę ciała?

Czy sen wpływa na wagę ciała? Na pewno ma bardzo duże znaczenie w kontekście zwiększonych możliwości utraty zbędnych kilogramów. Nie jest jednak tak, że zmniejszona ilość snu pozwala na szybsze efekty w zakresie odchudzania. Jest wprost przeciwnie. Zbyt mała ilość snu przeznaczonego na sen nie tylko nie spowoduje, że możemy szybciej schudnąć, ale również może przyczynić się do powstania nadwagi oraz otyłości. Aby móc tego uniknąć, należy brać pod uwagę nie tylko ilość godzin przeznaczonych na sen, ale również godziny, w których człowiek kładzie się do snu. Ma to bezpośredni związek w hormonem leptyny oraz greliny. Późne chodzenie do łóżka powoduje, że hormon odpowiedzialny za uczucie głodu zwiększa swój poziom. Odwrotnie wręcz sytuacja wygląda w odniesieniu do hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości. Dłuższe spanie to także mniej czasu na podjadanie, które w kontekście odchudzania ma na pewno znaczenie.

Sen pomaga spalić kalorie i pozbyć się tłuszczu

Zdrowy sen pomaga spalić więcej kalorii i są na to dowody. Wedle badań naukowych, wydatek energetyczny osób dobrze się wysypiających jest nawet o 5% wyższy. Tym samym łatwiej jest im pozbyć się tego, co jest w nadmiarze. Tym samym te same badania dowodzą, że osoby dobrze wyspane, które na sen poświęcają odpowiednią ilość godzin, mogą spalić aż o 20% więcej kalorii w porównaniu do osób, które nie dosypiają nocy. Co więcej, jeśli mowa jest o spalaniu tkanki tłuszczowej, to odpowiednia ilość godzin przeznaczonych na sen pomaga pozbyć się nieco więcej. W praktyce oznacza to, że jeśli dana osoba spożyje taki sam posiłek, w takich samych proporcjach oraz w takiej samej ilości, to osoba dobrze się wysypiająca może spalić znacznie większą ilość tkanki tłuszczowej.

Nie jest zatem żadną prawdą, że mniejsza ilość snu wpływa na szybsze odchudzanie i szybszą utratę tkanki tłuszczowej. Wprost przeciwnie. W tym względzie należy zadbać o jakość swojego snu, aby móc mówić o skutecznym procesie odchudzania. W dobie współczesnej mamy do czynienia z bardzo dużym tempem życia, mamy do czynienia z ciągłym pośpiechem. Na pewno nie sprzyja to zdrowiu człowieka, na pewno też nie sprzyja to możliwości pozbycia się nadmiernej ilości kalorii. Zadbanie o własne zdrowie wymaga dzisiaj zwiększonego wysiłku, ale jest on bez wątpienia wart swojej ceny. Sen to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu można mówić o lepszym stanie zdrowia jak również o większej łatwości realizacji różnych celów, w tym mowa jest właśnie o procesie odchudzania, który dla wielu osób jest bardzo ważnym elementem.

Warto przeczytać: Poduszka ortopedyczna – dla osób dbających o kręgosłup

Dodaj komentarz

Top