You are here
Home > Zdrowie > Felinoterapia – nowoczesna metoda leczenia

Felinoterapia – nowoczesna metoda leczenia

Felinoterapia

Dla większości osób sama nazwa tak naprawdę jest obca. Jednakże coraz więcej osób z niej korzysta. Felinoterapia jest jednym z rodzajów animaloterapii, czyli terapii polegającej na wykorzystaniu zwierząt. Znamy alpakoterapię, znamy hipoterapię, dogoterapię, ale felinoterapia nic nam nie mówi. W Polsce tymczasem owa felinoterapia jest stosowana już od roku 2005. Jest to nic innego jak leczenie kontaktem z kotem.

Kot a zdrowie

Te domowe, przyjazne. lubiane przez jednych i nielubiane przez innych zwierzę, jest w stanie pomóc uzyskać wyższy poziom zdrowia. Oczywiście nie można mówić o tym, że kot wystarczy do tego, aby kogoś z jakiejś choroby wyleczyć, ponieważ tego rodzaju terapia ma na celu wspomaganie innych metod leczenia. Tym samym nie wystarczy przygarnąć kota, aby pozbyć się swoich dolegliwości. Tak naprawdę felinoterapia jest pewnym rodzajem wspomagania innego rodzaju psychoterapii, aczkolwiek oczywiście jest to bardzo skuteczny sposób na wspomaganie ludzkiego zdrowia psychicznego. Mamy dwa rodzaje felinoterapii – AAA oraz AAT. W tym pierwszym przypadku mowa jest o dosyć spontanicznym kontakcie z kotem, który bynajmniej nie jest zaplanowany. AAT to terapia, która jest zaplanowana, której bezpośrednim celem jest uzyskanie konkretnych korzyści zdrowotnych, poprawa zdrowia człowieka. W jaki sposób to działa? Kontakt z kotem wpływa na daną osobę w sposób kojący, uspokajający.

Jak prowadzić terapię?

Prowadzenie terapii wymaga czasu i na pewno też trzeba takiej terapii poświęcić określony czas. Jednakże jest to terapia, której skutki są naukowo udowodnione, o czym warto wiedzieć i co także warto podkreślać. Warto także nadmienić, że oprócz uzyskania większej równowagi psychicznej, kontakt z kotem ma wpływ na szybszą regenerację ludzkiej skóry zmienionej chorobowo. W jaki sposób to działa? Zasadniczo sierść kota jest naładowana w sposób ujemny. Tymczasem miejsca dotknięte chorobą są naładowane, najonizowane dodatnio. Kontakt z sierścią kota przyspiesza proces gojenia, przyspiesza regenerację skóry również jonizując ją w sposób ujemny. Komu zaleca się prowadzenie felinoterapii? Tutaj można wskazać na bardzo szerokie spectrum przypadków. W głównej mierze jednakże mowa jest o osobach cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, na osoby dotknięte depresją, na osoby cierpiące na różnego rodzaju stany lękowe. Między innymi można wskazać chociażby na dzieci cierpiące na różne postacie autyzmu.

Równocześnie też można wskazać na to, że koty są także wykorzystywane w procesie resocjalizacji więźniów, o czym wiele osób nie wie, nie ma takiej świadomości. Felinoterapia to dosyć młoda dziedzina, aczkolwiek już na ten moment można mówić o czymś, co przynosi wymierne korzyści dla zdrowia człowieka. Warto zatem sięgać po to, co jest skutecznym wspomaganiem innego rodzaju terapii w schorzeniach, ponieważ wielowymiarowa terapia zawsze może być bardziej skuteczna niż stosowanie tylko i wyłącznie jednej metody leczenia. Felinoterapia jest ponadto stosunkowo tanim sposobem na poprawę zdrowia psychicznego.

Dodaj komentarz

Top