You are here
Home > Zdrowie > Jak sen wpływa na samopoczucie?

Jak sen wpływa na samopoczucie?

Samopoczucie człowieka zależy od wielu różnych elementów, od wielu różnych czynników. Bez wątpienia mamy współcześnie do czynienia ze zwiększoną ilością stresu, ze złą dietą, a to wpływa na samopoczucie człowieka oraz na jego zdrowie. Przede wszystkim sen jest bardzo istotny dla zdrowia człowieka, ale także w tym względzie bardzo istotnym elementem jest samopoczucie człowieka na co dzień.

Skutki obniżonej jakości snu

Skutkiem obniżonej jakości snu jest przede wszystkim obniżona jakość zdrowia. Spojrzeć należy jednak na aspekt codziennego samopoczucia. Zbyt mała ilość godzin przeznaczonych na sen skutkuje:

– ciągłym zmęczeniem

– brakiem odpowiedniej koncentracji

– obniżoną jakością pamięci

Ma to ponadto wpływ na obniżoną odporność człowieka. To z kolei przekłada się na zwiększone ryzyko powstawania różnych chorób, w tym także poważnych jednostek chorobowych jak cukrzyca czy też nowotwory.

Ile snu potrzebuje człowiek?

Każdy człowiek wykazuje zróżnicowane zapotrzebowanie na sen. Nie jest prawdą, że każdy potrzebuje 8 godzin, gdyż to zależy od wielu elementów. Na pewno zależy to od trybu prowadzonego życia, od charakteru pracy, od wieku. W niektórych przypadkach wystarczające może okazać się przeznaczenie na sen sześciu godzin, ale to tylko w niektórych przypadkach, w odniesieniu do niektórych osób.

Jak zadbać o sen?

Mówiąc o dbałości o sen, o sposobach na zadbanie o dobrą jakość snu, musimy jednocześnie też wskazać na inny element, a mianowicie na zadbanie o swoje codzienne samopoczucie. Jeśli ciągle będziemy zbyt mało czasu poświęcać na sen, na odpoczynek, to będzie to miało wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Zła jakość snu, zbyt mała ilość przespanych godzin to gorsze samopoczucie oraz gorszy nastrój. Jeśli do tego dołożyć inne czynniki pogarszające jakość owego snu, to można nawet mówić o stanach depresyjnych. Osoba, która nie jest wyspana, ma mniej energii, mniej siły, ochoty do podejmowania codziennych wyzwań, jak również jest ona bardziej narażona na stres. Tym samym jest to bardzo istotny czynnik wpływający na samopoczucie, na dobrą energię na co dzień.

Sen to jeden z kluczowych elementów wpływających na zdrowie człowieka. Tymczasem we współczesności mamy do czynienia z tempem życia, w którym człowiek nie ma czasu na sen, poświęca niewielką, niewystarczającą ilość czasu na ów sen. Tymczasem w dłuższej perspektywie czasu ma to swoje odzwierciedlenie w codzienności człowieka, w poziomie energii, w samopoczuciu, w relacjach z otoczeniem. Tym samym owej kwestii nie należy bagatelizować, ponieważ dla człowieka, zwłaszcza dla współczesnego człowieka jest ona kluczowa. Mówiąc o kwestii dbałości o sen, o dobrą jakość snu, a tym samym o lepszym samopoczuciu na co dzień, należy wskazać nie tylko na aspekt odpowiedniej ilości godzin przeznaczonych na ów sen, ale równocześnie też nie można zapominać o odpowiedniej jakości materaca, na którym sypiamy oraz o odpowiedniej, wysokiej jakości stosowanych poduszek do snu, stosowanych do swojego łóżka.

Warto przeczytać: Poduszki ortopedyczne do spania – sposób na lepszy sen

Dodaj komentarz

Top