You are here
Home > Zdrowie > Jaki wpływ na zdrowie ma palenie papierosów?

Jaki wpływ na zdrowie ma palenie papierosów?

papierosy

Papierosy są nałogiem, który nadal dotyka ogromne rzesze osób. Mimo tego, że świadomość dotycząca negatywnego wpływu palenia na organizm człowieka oraz na jego zdrowie jest bardzo wysoka, to jednakże ciągle wiele osób nie rezygnuje z tego zwyczaju. Dlaczego palimy? Bo lubimy i taka jest najczęściej pojawiająca się odpowiedź na to pytanie. Palimy w końcu, bo tak naprawdę stajemy się uzależnieni od nikotyny.

 

Jak można zerwać z nałogiem?

Aby zerwać z nałogiem, nie można przyjąć jakiegokolwiek sposobu, ponieważ to, co jest skuteczne w przypadku jednej osoby, w odniesieniu do wielu innych nie da pożądanego rezultatu. Jednakże tak naprawdę nie będziemy tutaj się skupiać na sposobach na rzucanie palenia, ale na tym, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma owo palenie. Wiemy o tym bardzo dobrze, że w głównej mierze jest to czynnik powodujący znaczące zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu płuc. Poza tym palenie papierosów wpływa także na rozwój innych rodzajów nowotworów, chociaż w odniesieniu do raka płuc jest to czynnik podstawowy. Oczywiście ktoś powie, że wiele osób pali przez wiele lat i w swojej starości umiera na inne choroby. Oczywiście jest to prawda.

Palenie papierosów a choroby

Palenie papierosów nie zawsze będzie powodowało tę chorobę. Poza rakiem płuc oraz innych narządów w organizmie człowieka, palenie papierosów może przyczynić się do rozwoju innych jednostek chorobowych. Na pewno należy tutaj wskazywać na zwiększenie ryzyka wystąpienia zawałów serca, na zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego, zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, innych chorób związanych z metabolizmem oraz układem krążenia.

Papierosy a możliwość wystąpienia zgonu

Palenie papierosów jest elementem, który w wielu chorobach może stać się powodem zgonu danej osoby. Poza wymienionymi, palenie papierosów również może być przyczyną obniżenia potencji seksualnej. Jest to jeden z poważniejszych problemów, z jakim mamy obecnie do czynienia. Palenie papierosów wpływa również na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Obniżenie koncentracji, pogorszenie pamięci to również jeden z tych aspektów związanych z paleniem papierosów. Chyba każdy palacz ma pewną świadomość tego, że ten zwyczaj, że ta praktyka nie jest niczym pozytywnym i tak naprawdę nie wpływa na człowieka pozytywnie. Mamy jednakże pewną świadomość tego, że chyba żadne konsekwencje nam nie grożą. Tymczasem jest to złudna świadomość.

Wiele osób bowiem doświadcza negatywnego wpływu palenia papierosów na swoje zdrowie. W tym momencie jednakże bardzo często jest już za późno na to, by o to zdrowie zadbać na tyle, aby choroba całkiem ustąpiła. W przypadku niektórych osób właśnie choroba powoduje, że rzucenie papierosów jest łatwiejsze. Jednakże w przypadku niektórych osób nawet choroba nie powstrzyma ich przed tym, aby nadal palić. Tylko właściwa motywacja może spowodować, że ktoś rzuci nałóg i nie będzie do niego wracać. To jednakże nie jest łatwe i tym samym tak naprawdę to spośród całej populacji osób palących, niewielu udaje się z tego wyjść i nie odczuć żadnych konsekwencji dla swojego zdrowia. Wszakże rzucanie nałogu nie jest łatwe.

Dodaj komentarz

Top