You are here
Home > Regeneracja > Czy po cesarce można spać na boku?

Czy po cesarce można spać na boku?

W jakiej pozycji spać po cesarce?

Poród jest dla kobiety ogromnym przeżyciem jak również jest on ogromnym obciążeniem dla jej organizmu. Jeśli tenże poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie, to wówczas jest mowa o jeszcze większym obciążeniu. Organizm po porodzie potrzebuje stosownej regeneracji, a tymczasem jednocześnie kobieta musi zająć się swoim nowo narodzonym dzieckiem. Właściwa regeneracja sprowadza się do obniżenia aktywności, nie przemęczania się, zwiększonej ilości czasu przeznaczonego na odpoczynek oraz na sen. Ten ostatni element wydaje się kluczowym, aby móc mówić o szybkim powrocie do pełni sił po porodzie.

Sen i regeneracja po porodzie

Sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka, jego zdrowia, kondycji oraz samopoczucia. W sposób szczególny jednakże jest on istotny dla kobiet po cesarce. Trudno bowiem mówić o właściwej regeneracji, o właściwym gojeniu rany jeśli kobieta będzie przemęczona i nie pozwoli sobie na właściwą dawkę snu. Ilość godzin przeznaczonych na sen to nie jest jedyny aspekt, o którym tutaj trzeba pamiętać. Tenże sen powinien odznaczać się również właściwą sobie jakością, a to ma bezpośrednie przełożenie na pozycję przyjmowaną przez kobietę w trakcie snu, w trakcie odpoczynku.

Najlepsza pozycja do spania po porodzie

Pozycja przyjmowana w trakcie snu jest kluczowa zarówno dla kobiet, które rodziły metodą naturalną jak i dla tych, które rodziły poprzez cesarkę. Spośród kilku różnych możliwości, najczęściej wybieraną pozycją do snu jest ta na boku, względnie także pozycja embrionalna. Faktycznie jest ona wygodna, aczkolwiek dla zdrowia nie jest ona najlepsza. Kobiety po cesarce takiej pozycji nie powinny przyjmować. Dlaczego? W tej pozycji mowa jest o zbyt dużym obciążeniu kręgosłupa, co nie pozwala efektywnie się zregenerować.

Poza tym pozycja embrionalna jest tą, w której brzuch kobiety jest mocno ściśnięty. Ten czynnik wpływa na spowolnienie procesu gojenia się rany poporodowej i w dłuższej perspektywie obniża efektywność regeneracji. Biorąc pod uwagę, iż kobieta czasem na sen w ciągu nocy poświęca niewielką ilość godzin, to efektywność snu nabiera szczególnego znaczenia. Najlepszą zatem pozycją, którą należy przyjmować, jest pozycja na wznak. W takim ułożeniu nie mamy do czynienia z napięciem mięśniowym, nie mamy do czynienia z obciążeniem kręgosłupa. Zatem w takiej pozycji można mówić o najlepszej formie odpoczynku oraz regeneracji. Oczywiście nie każda kobieta taką pozycję lubi, ale można się do niej przyzwyczaić i można ją polubić.

Zastosowanie poduszek ortopedycznych

W trosce o zdrowy sen i regenerację po porodzie przez cesarkę może pomóc nie tylko odpowiednia pozycja przyjmowana w trakcie snu, ale równocześnie wydatną pomocą jest profesjonalna poduszka ortopedyczna. Tenże produkt kupowany w sklepie medycznym i opatrzony stosownym certyfikatem, daje bardzo wyraźną poprawę w zakresie komfortu snu. Tak naprawdę jednak poduszka ortopedyczna jest produktem, który poleca się nie tylko kobietom po przebytym porodzie, ale de facto każdemu, komu zależy na dobrej jakości snu. Dlaczego owa profesjonalna poduszka ortopedyczna do spania jest wskazana? Powodem jest jej oddziaływanie na organizm człowieka, w tym głównie na kręgosłup. Do podstawowych zalet, a jednocześnie do podstawowych działań wywoływanych przez taki produkt zalicza się:

  • usunięcie bólu pleców
  • usunięcie napięcia mięśniowego
  • zniesienie nacisku na rdzeń kręgowy
  • zniesienie nacisku na poszczególne kręgi oraz krążki międzykręgowe
  • usunięcie bólu głowy pojawiającego się często po przebudzeniu

Biorąc pod uwagę to, że taka poduszka oddziałuje na kręgosłup oraz przestrzenie wokół niego, należy podkreślić, że z powodzeniem może ona być stosowana także przez kobiety będące w ciąży. Wiadomo bowiem, że w okresie ciąży bardzo wielu kobietom doskwiera ból pleców. Połączenie profesjonalnej poduszki ortopedycznej do spania oraz właściwej pozycji do snu sprawi, że tenże sen będzie odznaczał się wysoką efektywnością regeneracji całego organizmu, w tym również organizmu kobiety po cesarce.

Dodaj komentarz

Top