You are here
Home > Zdrowie > Konsekwencje zaburzeń snu

Konsekwencje zaburzeń snu

bezsenność konsekwencje

Jeśli w nocy nie możesz spać i przewracasz się z boku na bok, zaś rano czujesz się zmęczony i niewypoczęty, przestań liczyć barany i zadbaj aby bezsenność przestała Cię dopadać. Wedle badań, które przeprowadziła Światowa Organizacja Zdrowia wynika, że każdy człowiek powinien spać około 8 godzin. Szacuje się jednak, że aż 30% populacji ma problemy ze snem, a 20 % cierpi na bezsenność chroniczną, czyli tą która trwa ponad 3 tygodnie. Zaburzenia snu mogą mieć bardzo różnorodnych charakter. Powstają w wyniku nerwic, depresji, lęków, chorób somatycznych czy też uzależnień. Już jedna nieprzespana noc pogarsza nasze samopoczucie. Jeśli tych nocy jest więcej działają negatywnie na cały nasz organizm.

Co niesie za sobą bezsenność?

Długotrwała bezsenność może być wynikiem wielu różnych negatywnych skutków dla całego naszego organizmu. Spada nasze samopoczucie, zmienia się nastrój, w ciągu dnia towarzyszy nam zmęczenie, senność, gorszy refleks i spadek koncentracji uwagi i motywacji. Dodatkowo z czasem mogą pojawić się luki w pamięci, więcej popełniamy błędów w szkole i w pracy, łatwo wpadamy w gniew i irytację. Bezsenność jest również przyczyną narastającej depresji, czy tez innej choroby afektywnej. Dodatkowo zła jakość snu sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na choroby układu krążenia, a także układu trawiennego, w wyniku czego pojawia się otyłość. Konsekwencji bezsenności można wymieniać w nieskończoność. Dlatego zamiast się z nimi borykać o wiele łatwiej zadbać o komfort snu, aby bezsenność przestała być problemem. O bezsenności poczytać możemy również na https://www.sissel.com.pl/webpage/sen-polifazowy.html.

Zadbaj o higienę snu

Aby pozbyć się problemu bezsenności warto zadbać o higienę snu. Oczywiście możesz skorzystać ze środków farmakologicznych, jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ na dłuższą metę nie tylko niekorzystnie wpłyną na nasz organizm, ale również mogą spowodować uzależnienie. Zaburzenia snu wynikają nie tylko z chorób ale i ze złego przyzwyczajenia. Warto wiec zadbać o komfort i higienę snu a dzięki temu unikniemy problemów.  Warto przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy zachować stały rytm snu i kłaść się zawsze spać o podobnej porze. Gimnastykuj się, uprawiaj sport, żyj zdrowo, a dzięki temu twój organizm będzie domagał się regeneracji i szybciej zaśniesz. Zadbaj także o zdrowie, przestań palić papierosy i nie pij alkoholu przed snem. Owszem ułatwia on zasypianie ale spłyca sen.

Dodaj komentarz

Top