You are here
Home > Pilates > Kontrolowanie swojego ciała z pilates

Kontrolowanie swojego ciała z pilates

pilates kontrologia

Czym jest pilates? Odpowiedź na to pytanie wydaje się czymś bardzo prostym. Jednakże, aby móc odpowiedzieć tak naprawdę, trzeba sięgnąć do czasów, w których żył i działał Joseph Pilates. To on stworzył system ćwiczeń, który na przestrzeni lat był nieco modyfikowany, dostosowywany do aktualnych potrzeb konkretnej grupy ludzi.

Pilates jest połączeniem ćwiczeń fizycznych, rehabilitacyjnych, baletu, jogi, tańca. Chodzi w nich o to, aby pracować nie tylko nad ciałem, ale także nad umysłem, aby w pełni kontrolować ciało i umysł i w ten sposób uzyskiwać określone efekty. Od samego początku nie mówiono o ćwiczeniach pilates, nie pojawiała się owa nazwa, ale wskazywano raczej na kontrologię. To ma oczywiście swoje odniesienie do pojęcia kontrolowania własnego ciała w swoich poczynaniach. Pilates to bardzo szczególny rodzaj ćwiczeń, w których kładzie się nacisk na wzmocnienie gorsetu mięśniowego, wzmocnienie mięśni głębokich jak również na uzyskanie wewnętrznej równowagi psychicznej. To działania kompleksowe, które leżą u podstaw systemu stworzonego przez Josepha Pilatesa.

Klasyczny i współczesny pilates

Ćwiczenia pilates na przestrzeni lat zyskały bardzo na popularności. Dorobek Jospeha Pilatesa nie został zmarnowany, ale został rozwinięty, rozpowszechniony jak również i nieco zmodyfikowany. Nie chodziło wyłącznie o to, aby coś zmieniać. Powodem dokonywanych modyfikacji była i nadal jest potrzeba dostosowywania zajęć pilates do wymagań, oczekiwań osób biorących w nich udział. Zajęcia pilates są bowiem przeznaczone dla każdego, dla bardzo wielu różnych grup osób. W sposób szczególny można tutaj mówić o:

– osobach cierpiących na bóle kręgosłupa

– osobach poddawanych bardzo silnemu stresowi, wymagających pewnej odskoczni od codziennych napięć

– osobach chcących zadbać o swoją sylwetkę ciała, chcące ją poprawić

– osobach nie mających doświadczenia w treningu, osobach początkujących

Oczywiście zajęcia pilates powinny być dostosowywane do konkretnej grupy poziomem, rodzajem stosowanych obciążeń czy też rodzajem używanego sprzętu. W ten sposób można bowiem uzyskać najlepsze, najbardziej wymierne efekty. Klasyczny i nowoczesny pilates różni się od siebie pewnymi szczegółami, aczkolwiek są to szczegóły mające wpływ na uzyskiwane rezultaty. Klasyczny pilates i kontrologia to pojęcia stanowiące synonimy. W tymże względzie nie chodzi tylko i wyłącznie o sam system ćwiczeń, ale równocześnie też o używany sprzęt. Jednym z podstawowych rodzajów sprzętów stosowanych na zajęciach pilates są reformery, które pozwalają na bardzo zróżnicowany program, na bardzo wszechstronne ćwiczenia. Współcześnie stosowane reformery w pewnym zakresie różnią się od tych klasycznych stworzonych przez Josepha Pilatesa.

Pilates to nie tylko forma ćwiczeń pozwalająca zadbać o ciało, ale jednocześnie także o ducha, o psychikę. Można mówić tutaj o formie ćwiczeń, która w sposób kompleksowy pozwala człowiekowi o siebie zadbać, pozwala poprawić różne aspekty jego zdrowia oraz wzmocnić różne partie mięśniowe.

Dodaj komentarz

Top