You are here
Home > Sport > Nie tylko kontuzje, czyli słowo o fizjoterapii w sporcie

Nie tylko kontuzje, czyli słowo o fizjoterapii w sporcie

Nie tylko kontuzje, czyli słowo o fizjoterapii w sporcie

Fizjoterapia, choć jest nierozerwalnym elementem rehabilitacji, to w praktyce jest zdecydowanie bardziej złożona, a to chociażby ze względu na jej podgrupy do których zalicza się między innymi: klimanoterapię, hydroterapie, kinezyterapie, terapie manualną, masaż leczniczy, ergoterapie, fizykoterapie, czy balneoterapie. Poszczególne działy fizjoterapii dostosowywane są przede wszystkim do danego schorzenia, czy problemu. Fizjoterapia pomaga osobom starszym, z niepełnosprawnościami wzrodzonymi, czy nabytymi. Fizjoterapia w swoim założeniu ma przede wszystkim zwiększenie wydajności, a także regeneracje naszego organizmu.

Dziś fizjoterapia odgrywa ogromną rolę w sporcie. W związku z tym postanowiliśmy się przyjrzeć temu nieco bliżej.

Dlaczego tak ważna?

Wiadomo, że sportowcy zdecydowanie bardziej narażeni są na wszelkiego rodzaju złamania, stłuczenia i kontuzje. Fizjoterapeuta w sytuacji urazów powoduje, że obrzęk znika (lub znacznie maleje), a wszystko dlatego, że zmniejszone ciśnienie kanałów limfatycznych zwiększa usuwanie płynów, oraz innych, równie szkodliwych substancji, które zbierają się w kontuzjowanym obszarze. Fizjoterapia sprawia, że ustaje ból w miejscach, gdzie pojawia się stłuczenie.

Fizjoterapia, to jednak nie tylko łagodzenie problemów, ale i pewnego rodzaju profilaktyka. Regularna fizjoterapia w sporcie powoduje bowiem, że mięśnie sportowca stają się silniejsze, bardziej wytrzymałe, a i tym samym odporniejsze na wszelkiego rodzaju urazy. Fizjoterapia nie tylko przygotowuje ciało sportowca do zawodów, ale i pomaga mu się po nich szybko zregenerować (podobnie jest w przypadku treningu).

Na czym polega fizjoterapia?

Jak już wyżej zostało wspomniane fizjoterapia jest pewnego rodzaju nieodłącznym elementem rehabilitacji, zatem jej praktyczne metody są bardzo zbliżone. Główna cześć fizjoterapii, to masaże. W przypadku kontuzji, czy urazów mogą to być różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające, tak zwana stopniowa gimnastyka kontuzjowanych mięśni. Podobnie jak w przypadku standardowej fizjoterapii, fizjoterapeuta ma do dyspozycji określone sprzęty (materac, piłka, ciężarki itp.).

Jaki sport dla fizjoterapii?

Tak naprawdę nie ma konkretnej dyscypliny sportu w której fizjoterapia byłaby szczególnie ważna. Fizjoterapeuta na stałe współpracuje zarówno ze sportowcami uprawiającymi sporty zimowe, z biegaczami, czy drużynami piłkarskimi (nożna, ręczna, siatkówka itp.). Fizjoterapeuta w wielu przypadkach ma za zadanie określić stopień nasilenia kontuzji, urazu, musi zadecydować o ewentualnej konieczności operacji.

Dodaj komentarz

Top