You are here
Home > Rehabilitacja > Leczenie plagiocefalii u dziecka

Leczenie plagiocefalii u dziecka

poduszki dla niemowląt

Bez wątpienia dziecko to oczko w głowie każdego rodzica. Maleństwo powinno być chronione przed różnego rodzaju zagrożeniami. Jednym z nich jest zagrożenie plagiocefalią. Jest to zjawisko spłaszczenia główki dziecka na skutek nacisku. Mowa o nacisku podczas leżenia w łóżeczku. Jeśli bowiem mowa jest o niewłaściwej pozycji podczas leżenia, to wówczas może dojść właśnie do odkształcania się główki. Jest ona zbyt miękka na wczesnym etapie życia niemowlaka, aby móc mówić o jej twardości. Plagiocefalia to choroba, którą trzeba leczyć. W przypadkach skrajnych owo leczenie przybiera formę operacji chirurgicznej. Zazwyczaj jednak stosowane są metody zapobiegawcze i profilaktyczne.

Leczenie z poduszkami

Odkształcenia czaszki niemowlaka leczone są zazwyczaj za pomocą specjalnych poduszek ortopedycznych. Nie chodzi bynajmniej o zwykłe poduszki dla dorosłych, ale o te specjalnie dedykowane niemowlakom. Takie poduszki są powszechnie dostępne w sklepach medycznych. Ich zakup w tych miejscach wiąże się z pełnym bezpieczeństwem. Zapobieganie odkształceniom czaszki i leczenie tych odkształceń sprowadza się do codziennego stosowania poduszek ortopedycznych. Jeśli zostanie zachowana regularność, to sukces jest w dużej mierze gwarantowany. O poduszkach dla niemowląt znajdziesz więcej informacji również TUTAJ.

Cechy poduszek ortopedycznych

Poduszki ortopedyczne nie są zwykłymi poduszkami. Te przeznaczone dla niemowlaków mają specjalistyczny kształt, nie są zbyt dużych rozmiarów, a tym samym są dostosowane głównie dla dzieci. Poza rozmiarem, takie poduszki powinny odznaczać się także innymi cechami. Mowa jest o:

  • poduszki powinny być wykonane z materiału nie wywołującego alergii,
  • poduszki te powinny być wykonane z materiału oddychającego,
  • poduszki powinny być wykonane z materiału, który dostosowuje się do kształtu główki dziecka.

Dobierając poduszkę ortopedyczną do spania dla dziecka, musimy brać pod uwagę to, że główka dziecka jest bardzo miękka. To powoduje, że nie może ono leżeć na powierzchni, która będzie powodować powstawanie odkształceń.

Poduszki ortopedyczne powinny być certyfikowane. Nie powinno się kupować i stosować produktów, których jakość będzie wątpliwa. Dlatego też w tym względzie należy tylko i wyłącznie dokonywać owych zakupów w profesjonalnych sklepach medycznych. W tych miejscach można liczyć na fachowe doradztwo, na pomoc w doborze odpowiedniej poduszki dla konkretnego niemowlaka. Zapobieganie plagiocefalii jest bardzo ważnym aspektem, które dotyczy każdego dziecka. Tym samym poduszka ortopedyczna to produkt dedykowany każdemu dziecku.

Dodaj komentarz

Top