You are here
Home > Rehabilitacja > Pływanie jako forma rehabilitacji

Pływanie jako forma rehabilitacji

Pływanie jako forma rehabilitacji

Woda to najbezpieczniejszy sport – donoszą specjaliści na całym świecie. Rzeczywiście pływanie, to forma aktywności fizycznej, którą można wykonywać niezależnie od wieku. Ponadto jest najczęściej wymieniana jako forma rehabilitacji i to zarówno osób starszych, niepełnosprawnych, jak i po ciężkich wypadkach. Pływanie ma szereg zalet. Dlatego też postanowiliśmy powiedzieć o nich nieco więcej.

Kręgosłup, stawy, mięśnie…

Kręgosłup stanowi pewnego rodzaju podporę całego naszego ciała. Niestety, każdego dnia narażony jest na różnego rodzaju bóle i kontuzje. Zwłaszcza dziś, gdzie siedzący tryb pracy i życia nie sprzyja nie tylko naszemu kręgosłupowi, ale i wadzie postawy. Pływanie nie tylko pomaga zlikwidować bóle kręgosłupa, ale i zapewnia lepszą równowagę dzięki czemu zyskuje cała sylwetka naszego ciała. Same bóle kręgosłupa, to jednak nie wszystko na co może pomóc woda. Również różnego typu wady takie jak dyskopatia mogą zostać wyleczone właśnie dzięki pływaniu w basenie.

Woda dla osób niepełnosprawnych

O doskonałym wpływie wody na różnego rodzaju niepełnosprawności powiedziano już wiele. Z pewnością dlatego w wielu przypadkach rodzice zapisują na basem swoje pociechy już od najmłodszych lat. Pływanie pozwala na aktywność większości mięśni obręczy barkowej, klatki piersiowej, mięśni brzucha, oraz nóg. Woda stabilizuje również odcinek piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa. W związku z tym, że angażuje tyle istotnych dla naszego ciała mięśni staje się idealną formą rehabilitacji dla osób sparaliżowanych w wyniku wypadku.

Chroni nasze serce

Pływanie wzmacnia pojemność płuc, pracę serca, a także całego układu krążenia. W związku z tym zalecane jest osobom zmagającym się między innymi z cukrzycą, czy nadciśnieniem tętniczym. Dlatego też z wody tak chętnie korzystają osoby starsze.

Sylwetka i stres

Jeżeli myślisz o tym, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów, to zdecydowanie powinieneś zapisać się na basen. Wyżej wspomniana aktywność mięśni brzucha sprawia, że pływając zdecydowanie szybciej się odchudzamy.

Samo pływanie natomiast nie musi być motywowane konkretnymi schorzeniami. Może być zwyczajnie sposobem na relaks po ciężkim dniu, tym bardziej, że przebywanie w wodzie doskonale wpływa na stres. Sama tego typu aktywność fizyczna może też być niejako profilaktyką, która zapobiegnie powstawaniu wielu schorzeń.

Aqua maraton

Inaczej ,,wodna zumba”, czyli połączenie umiejętności pływania z elementami fintessu. Coraz częściej w całym kraju organizowane są aqua maratony jako formę rozrywki i rekreacji.

Dodaj komentarz

Top