You are here
Home > Zdrowie > Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D

witamina D

Poziom witaminy D w naszym organizmie powinien podlegać ciągłej kontroli. Jej nadmiar jak również niedobór może powodować negatywne skutki dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiednie stężenie witaminy D sprawia, że zęby są zdrowe, a kości mocne. Witamina ta wpływa również na funkcjonowanie układu krążenia i szczupłą sylwetkę.

Witamina słońca

Witamina D jest nazywana witaminą słońca, gdyż jego promienie są w stanie zapewnić prawidłowy poziom tej substancji. Dlatego istotna jest odpowiednia ekspozycja na słońcu. Nie należy mylić tego z intensywnym opalaniem, gdzie dochodzi nawet do dotkliwych oparzeń. Bardziej chodzi tu o przebywanie na świeżym powietrzu, gdy jest ładna pogoda, a Natura nie oszczędza nam naturalnego ciepła. Właściwe stężenie witaminy D w naszym organizmie zapewnia dwudziestominutowy codzienny spacer, nawet gdy jest pochmurnie. Niedobór witaminy D pojawia się z naturalnych przyczyn jesienią i zimą, dlatego warto sięgać po suplementy, które pozwolą nam zachować odpowiednie stężenie.

Należy jednak pamiętać, że nadmiar też szkodzi. „Przedawkowanie” najczęściej objawia się bólami głowy, oczu, nadmiernym poceniem się, utratą apetytu, nudnościami, wzmożonym pragnieniem i oddawaniem moczu oraz ogólnym osłabieniem. Skutkiem jest gromadzenie się wapnia w różnych tkankach. Prowadzi to do zaburzeń rytmu serca i układu nerwowego. Na nadmiar witaminy D powinny zwłaszcza uważać kobiety w ciąży, gdyż zbyt duże stężenie może powodować deformacje płodu i problemy z układem kostnym.

Dodaj komentarz

Top