You are here
Home > Zdrowie > Podstępny zabójca

Podstępny zabójca

Alzheimer

W dobie współczesnej musimy się niestety borykać z różnego rodzaju schorzeniami. Niektóre z nich dosyć mocno dają się nam we znaki i powodują postępując zmiany u chorych, często ich zgon, a u żywych pewną obawę i strach przed zachorowaniem. Mowa jest nie tylko o nowotworach, ale również o innych jednostkach chorobowych jak chociażby o Chorobie Alzheimera.

Czym jest?

To bardzo podstępna choroba, która może długimi latami się rozwijać nie dając bardzo wyraźnych sygnałów. Jednakże wiele osób lekceważy pojawiające się sygnały, być może z niewiedzy, a być może ze strachu. Czasem ktoś po prostu nie chce mieć świadomości tego, że jakaś ciężka choroba dotknęła jego samego czy też osobę z najbliższej rodziny. Tymczasem jeśli chorobę Alzheimera zdiagnozujemy w stosunkowo wczesnym stadium jej rozwoju, mamy pewne szanse na to, aby ją co nieco zahamować, a to już bardzo wiele.

Na czym polega choroba Alzheimera?

Tutaj mamy do czynienia ze schorzeniem, w którym zanikowi podlegają komórki układu nerwowego. Bezpośrednim tego skutkiem jest coraz mniejsza ilość informacji przepływających przez neurony i docierających do mózgu. Jak się ma to do rzeczywistości? Osoba dotknięta chorobą Alzheimera nie tylko mniej pamięta, ale nie potrafi wykonać codziennych czynności. Przykładem jest odczucie głodu, ale jednocześnie też nieumiejętność przygotowania sobie posiłku, zapomnienie tej prostej by się wydawało umiejętności. Taka osoba nie tylko zapomina fakty, osoby, czynności, ale po prostu staje się wyobcowana.

Główne objawy schorzenia

Tutaj mamy do czynienia z zaburzeniami pamięci, orientacji, z zaburzeniami codziennego zachowania w prostych sytuacjach Choroba Alzheimera nie jest na chwilę wyleczalna, a tym samym stopniowo będziemy mieli do czynienia z ciągłym narastaniem dolegliwości i objawów, z coraz mocniejszym wyobcowaniem danej osoby. Aby móc spowolnić rozwój owej choroby, przede wszystkim należy mieć świadomość, że może ona dotknąć każdego. Można wykonać stosowne badania jeśli mamy pewne podejrzenia, że taka choroba rozwija się u danej osoby. Tym samym bardzo istotne jest to, aby mieć świadomość, w jaki sposób objawia się choroba Alzheimera i jakie są jej wczesne symptomy.

Do owych wczesnych symptomów na pewno możemy zaliczyć zapominanie codziennych faktów, zdarzeń. Oczywiście to może zdarzyć się każdemu, ale jeśli owe zapominanie jest bardzo częste, to jest to objaw chorobowy – oczywiście niekoniecznie związany z chorobą Alzheimera. Poza tym musimy tutaj również dodać pojawienie się problemów z koncentracją, z umiejętnym wysławianiem się, z wykonywaniem codziennych czynności, prostych czynności, obniżenie się nastroju czy też występowanie depresji. Jeśli tego rodzaju objawy są dosyć częste, jeśli się nasilają, to jest to wyraźny sygnał do tego, aby wykonać niezbędne badania mające na celu potwierdzenie lub też wykluczenie pojawienia się choroby Alzheimera. Dzięki temu można przedłużyć radość życia, swoje codzienne przyjemności nawet o kilka lat. Choroby bowiem można się obawiać, ale należy także z nią ze wszystkich sił walczyć.

Dodaj komentarz

Top