You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja po COViD 19

Rehabilitacja po COViD 19

covid

Przebieg zakażenia koronawirusem może przebiegać bardzo różnorodnie. W niektórych przypadkach możemy mówić nawet o bezobjawowym przebiegu owej choroby. Na drugim biegunie mamy jednakże do czynienia z ciężkimi przypadkami, które nawet skonczyły się hospitalizacją oraz śmiercią danej osoby. W przypadku bardzo wielu osób możemy mówić o pewnych powikłaniach po przebytym zakażeniu. Owe powikłania mogą być bardzo różnorodne, co z kolei może mieć swoje przełożenie na konieczność podjęcia pewnej rehabilitacji. Owa rehabilitacja powinna być prowadzona pod czujnym okiem lekarza, w specjalistycznej poradni. Zazwyczaj taka rehabilitacja po Covidzie jest związana z poważnymi problemami w oddychaniu.

 

Powikłania

Powikłania, z jakimi możemy mieć do czynienia, zazwyczaj sprowadzają się do wystąpienia takich objawów jak chociażby znaczące pogorszenie tolerancji wysiłkowej. Zwykłe codzienne czynności mogą być bardzo trudne do wykonania, może prowadzić do wystąpienia zadyszki. Poza tym również taka osoba ma do czynienia z odczuwaniem duszności. Takie objawy mogą być wywołane przez pogłębiające się włoknienie struktur płucnych jak również mogą one wynikać z powstania niewydolności sercowej. Jednocześnie też do często pojawiających się powikłań związanych z przebytym zakażeniem koronawirusem, możemy należy zaliczyć poważne problemy z nabraniem powietrza, z codziennym zwykłym oddychaniem. Jak najbardziej także musimy wskazać na znaczące obniżenie nastroju oraz stany lękowe, które mogą mieć swoje źródło właśnie w obawach o swój stan zdrowia.

 

Jaką podjąć rehabilitację?

 

Jeśli mowa o rehabilitacji po przebytym zakażeniu, to przysluguje tylko i wyłącznie ozdrowieńcom, a więc osoby, które aktualnie są zakażone, na pewno nie podlegają rehabilitacji. Oczywiście aby móc skorzystać z owej profesjonalnej rehabilitacji, potrzeba jest uzyskania stosownego skierowania. Rehabilitacja po koronawirusie może być prowadzona zarówno w uzdrowiskach, w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych jak również może być ona prowadzona bezpośrednio w domu pacjenta. W tym ostatnim przypadku jednakże mowa jest o konieczności współdziałania z profesjonalnym fizjoterapeutą. W jaki sposób wygląda owa rehabilitacja? Tutaj możemy wymienić szereg różnych ćwiczeń.

Przede wszystkim mowa jest o różnego rodzaju ćwiczeniach oddechowych, aczkolwiek tejże rehabilitacji nie należy sprowadzać tylko i wyłącznie do tego rodzaju ćwiczeń. Jak najbardziej również należy tutaj wspomnieć o ćwiczeniach zwiększających wytrzymałość, możemy wskazać na ćwiczenia interwałowe, na typowy trening równowagi jak również na ćwiczenie różnorodnych technik odkrztuszania. Skuteczna rehabilitacja po zakażeniu koronawirusem na pewno nie jest łatwym procesem i wymaga od danej osoby pewnej cierpliwości. Jednakże z drugiej strony należy podkreślić to, że tak naprawdę nie ma innego skutecznego sposobu na to, aby móc odzyskać możliwość normalnego oddychania, a to jest w codzienności jedna z kluczowych kwestii, jeden z podstawowych aspektów.

 

Dodaj komentarz

Top