You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja w porażeniu nerwu twarzowego

Rehabilitacja w porażeniu nerwu twarzowego

porażenie nerwu twarzowego

Zjawisko porażenia nerwu twarzowego nie jest bardzo często występującym, ale musimy zaznaczyć, że nie jest także bardzo rzadkie. To schorzenie neurologiczne, które może mieć bardzo wiele różnych objawów oraz bardzo wiele różnych przyczyn. Jednocześnie też trzeba mówić o możliwości wystąpienia różnych powikłań po owym porażeniu. Jeśli zatem dojdzie do owego zdarzenia, koniecznym staje się podjęcie leczenia i właściwej rehabilitacji.

Objawy porażenia

Objawy porażenia są zróżnicowane, aczkolwiek bardzo dobrze widoczne na danej osobie. Na czym jednakże polega owa rehabilitacja? Pomaga ona w głównej mierze szybko i właściwie zregenerować włókna mięśniowe na twarzy, a tym samym powrót do pełnej jej symetrii. W leczeniu i rehabilitacji bardzo istotne jest połączenie kilku różnych metod. Na pewno istotna będzie farmakoterapia. Poza tym jednak musimy zastosować kinezyterapię, zabiegi fizykalne oraz masaż. Konkretnie rzecz ujmując owa rehabilitacja sprowadza się do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń mimicznych twarzy. Te ćwiczenia należy wykonywać przed lustrem pod ścisłym nadzorem fizjoterapeuty.

Ćwiczenia w rehabilitacji

Pewne ćwiczenia można także wykonać w swoim domu, aczkolwiek główna praca powinna być wykonana w gabinecie fizjoterapii. Różnych ćwiczeń możliwych, a wręcz koniecznych do wykonania jest w tym miejscu niemalże bez liku. Terapia może mieć bardzo zróżnicowany czas trwania, co zależy zarówno od indywidualnych uwarunkowań jak również od stopnia porażenia nerwu twarzowego. Na pewno jednak owa fizjoterapia jest w tym schorzeniu czymś niezbędnym.

Dodaj komentarz

Top