You are here
Home > Zdrowie > Poduszki ortopedyczne do siedzenia – rodzaje

Poduszki ortopedyczne do siedzenia – rodzaje

Siedzący tryb życia, a ściślej jego skutki to problem, który dotyczy wielu z nas. Szybko traci nie tylko zdrowie kręgosłupa, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Problem siedzącego trybu życia powoduje, że do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do siedzenia. Aby jednak spełniały dobrze swoją rolę, muszą być odpowiednio dobrane. Warto więc powiedzieć sobie nieco więcej o rodzajach poduszek ortopedycznych.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia – rodzaje

Dysk sensomotoryczny – rodzaj poduszki, która nie tylko odciąża nasze plecy ale i powoduje, że mięśnie nie ulegają zastygnięciu, mimo pozycji siedzącej. Dysk sensomotoryczny wspiera przede wszystkim tzw. dynamiczne siedzenie, które oprócz ruchu mięśni pozwala również kontrolować ciężar ciała – np. przy zmianie nogi na nogę. Wspiera także równowagę i koordynacje ruchową. Dysk sensomotoryczny służy zarówno do siedzenia, jak i ćwiczeń, w związku z tym nie należy siedzieć na nich dłużej, niż 4 godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przetrenowania organizmu. Dyski sensomotoryczne zalecane są np. pracownikom biurowym, których 90% pracy opiera się na pracy przed komputerem.

Kliny lędźwiowe do samochodu – wspierają odcinek lędźwiowy kręgosłupa jednocześnie redukując bóle w jego okolicy. Kliny lędźwiowe to rodzaj poduszki ortopedycznej do siedzenia, które szczególnie zalecane są zawodowym kierowcom. Ich praca, która wiąże się z długimi podróżami wymaga maksymalnej koncentracji, której skutkiem jest napięcie mięśni.

Poduszki ergonomiczne – mogą okazać się przydatne w przypadku nastolatków w okresie nagłego wzrostu, bowiem tego typu poduszki wymuszają prawidłową postawę kręgosłupa względem miednicy i ud.

Gumowe poduszki do siedzenia – inaczej często określane jako nakładki na krzesło. Zazwyczaj charakteryzują się gumowymi wypustkami. Z tego typu poduszek chętnie korzystają osoby mające problem ze schorzeniami kręgosłupa np. dyskopatią, kifozą, czy innymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Dodaj komentarz

Top