You are here
Home > Regeneracja > Przetrenowanie i jego skutki

Przetrenowanie i jego skutki

sport a stres

Jeśli mamy określony cel treningowy, to często próbujemy go osiągnąć w bardzo krótkim czasie. Tymczasem każdy trening fizyczny powinien być racjonalnie przygotowany. Osiągnięcie jasnego celu, który sobie postawiliśmy, zazwyczaj wymaga określonego czasu. Tym samym jeśli próbujemy zbyt szybko cokolwiek osiągnąć, możemy mówić o zjawisku przetrenowaniu. Z tym zjawiskiem można także mówić wówczas, gdy trenujemy normalnie, aczkolwiek nasz trening nie jest dostosowany do naszych możliwości.

Czym objawia się przetrenowanie?

Do podstawowych objawów wskazujących właśnie na wystąpienie przetrenowania na pewno możemy zaliczyć występowanie duszności, na pewno możemy wskazać na spadek libido jak również na obniżenie apetytu. Mówiąc o przetrenowaniu, będziemy wskazywać na to, że jest to zjawisko, które można odczuwać jako przewlekłe zmęczenie. Znacznie łatwiej jest zapobiegać zjawisku przetrenowania niż wychodzenie z tej sytuacji. Nadmierne obciążenia treningowe powodują, że dzień za dniem czujemy się coraz gorzej, mówimy o coraz większym zmęczeniu, zniechęceniu i nawet zwiększona dawka snu w tej sytuacji może okazać się niewystarczająca.

Trening jest niezwykle ważnym elementem, zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Warto jednak trenować w taki sposób, aby nie przynosił on naszym mięśniom negatywnych aspektów. Każdy kto trenuje powinien robić to racjonalnie. Zacznijmy od prostych ćwiczeń i przechodźmy do coraz trudniejszych wyzwań. Przyniesie to korzyści dla naszego całego organizmu. 

Dodaj komentarz

Top