You are here
Home > Rehabilitacja > Kręgosłup i basen-zalety i korzyści

Kręgosłup i basen-zalety i korzyści

pływanie a kręgosłup

Basen to jedna z ciekawszych form aktywności fizycznej. Niestety, ale współcześnie dostępność do pływalni mamy ograniczoną lub całkowicie uniemożliwioną. Pływanie to jedna z form aktywności fizycznych, w których mamy do czynienia z wieloma korzyściami, a jednocześnie też trudno jest tutaj znaleźć jakiekolwiek ujemne strony. Basen to miejsce, na którym można bardzo mocno popracować nad kondycją swojego kręgosłupa.

Zalety basenu

Przebywając w basenie, człowiek nie odczuwa ciężaru swojego ciała. Nie mamy do czynienia z obciążeniem na stawy, nie mamy do czynienia z jakimiś naprężeniami. Dzięki temu jest to właśnie dosyć bezpieczna forma aktywności fizycznej. Najlepszym stylem pływania w kontekście zdrowia kręgosłupa jest pływanie na plecach, w którym mamy do czynienia z brakiem obciążenia. Pływanie jest formą aktywności fizycznej, w której mamy do czynienia z całkowitym odciążeniem stawów. Dzięki temu człowiek może bardziej efektywnie wykonywać poszczególne ruchy, a tym samym może bardzo skutecznie pracować nad poszczególnymi elementami.

Pływanie na plecach

Pływanie na plecach, czyli inaczej mówiąc pływanie grzbietem jest stylem, w którym mamy do czynienia z poprawą muskulatury mięśni wzdłuż całej długości kręgosłupa. Mięśnie piersiowe ulegają rozluźnieniu, co także w bardzo dużym stopniu wpływa na kształtowanie gorsetu mięśniowego. Pływanie jednakże nie jest wskazane dla każdej osoby, która ma jakiekolwiek problemy z kręgosłupem. W niektórych sytuacjach możemy mieć bowiem do czynienia z ostrymi stanami bólowymi. Jeśli bowiem mamy do czynienia chociażby ze zjawiskiem dyskopatii lub też z bardzo zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, to wówczas pływanie nie jest wskazane, a nawet jest wówczas zabronione. Mówiąc o dobroczynnych działaniach, o dobroczynnym wpływie pływania na ludzkie zdrowie, nie należy oczywiście ograniczać się tylko i wyłącznie do samego kręgosłupa Tak naprawdę bowiem regularne wizyty na basenie mają wpływ na wiele aspektów związanych z ludzkim zdrowiem, z samopoczuciem człowieka.

Istotne jest jednak to, aby wizyty na pływalni były regularne, aby nie tylko od czasu do czasu tam się udawać. Oczywiście w dobie współczesnej, w obliczu zaistniałej sytuacji epidemiologicznej dostęp do pływalni jest utrudniony lub nawet niemożliwy. Niemniej jednak należy mieć świadomość bardzo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą owa forma aktywności fizycznej. W porównaniu z innymi formami, tutaj mowa jest zasadniczo o samych zaletach, mowa jest o relaksie o pozytywnym wpływie na zdrowie.

Dodaj komentarz

Top