You are here
Home > Zdrowie > Regres snu dwulatka – jak sobie z nim poradzić?

Regres snu dwulatka – jak sobie z nim poradzić?

Sen to jeden z kluczowych elementów dla prawidłowego rozwoju dziecka. To w trakcie snu bowiem następuje największy wyrzut hormonu wzrostu. Zasadniczo od momentu narodzin dziecko przesypia większość doby. Oczywiście różnorodne czynniki mogą wpływać na to, że ów sen jest zakłócany. Niemniej jednak pewien cykl snu jest zachowywany. W wieku dwóch lat, około dwóch lat następuje jednakże pewien przełom i to taki dosyć niekorzystny. W tym wieku bowiem mamy do czynienia z pojawieniem się pewnego regresu w dobowym cyklu snu dziecka. Nie można tu mówić o jakimś okresie buntu, ale pewne kłopoty w tym względzie mogą się pojawić. Należy jednak podkreślić, iż nie dotyczy to dokładnie każdego dziecka i nie w każdym przypadku będzie wyglądać tak samo. Problemy z zaśnięciem mogą bowiem czasem wynikać z braku dostępu do ulubionego gadżetu, z którym dziecko przeważnie zasypiało. Regres tym samym ma miejsce tylko wówczas, gdy dobowy rytm jest zachowywany, gdy wszystkie elementy są ułożone tak jak dotychczas, a mimo to dziecko ma problem z tym, aby zasypiać, aby móc udać się na popołudniową drzemkę.

Objawy regresu snu u dziecka

Rozpoznanie owego regresu snu jest bardzo istotnym czynnikiem, bardzo ważnym aspektem, który może pozwolić rodzicom na właściwą oraz szybką reakcję. Bardzo ważne jest zatem to, aby dokładnie wiedzieć, jakie mogą być bezpośrednie objawy owego regresu, jak je móc rozpoznać, jak nie pomylić się w ich rozpoznaniu. Czym zatem objawia się typowy regres snu? Należy tutaj wskazać na:

  • niechęć dziecka do codziennych drzemek
  • kłopoty z zasypianiem, których dotychczas nie było
  • działania mające na celu odłożenie momentu zaśnięcia – kolejna bajka, kolejna piosenka
  • pobudki nocne, które nie mają jasno określonych podstaw
  • wczesne wstawanie, które także wcześniej nie miało miejsca

Regres snu występuje wówczas, kiedy mamy do czynienia z pewnymi odstępstwami od tego, co dotychczas było naturalne. Jeśli dziecko chętnie zasypiało, jeśli była to dla niego przyjemność, a sytuacja całkiem się odmieniła, to wówczas można mieć pewne obawy.

Przyczyny regresu snu

Wiadomo jest, co może być powodem do obaw, jakie mogą być objawy regresu snu u dwuletnich dzieci. Niemniej jednak warto również zapytać o to, jakie mogą być przyczyny wystąpienia takiego stanu. W tym miejscu można wskazywać na kilka różnych przyczyn oraz na różnorodne źródła tego problemu. Jednym z powodów może być chociażby jakakolwiek zmiana. Dobrym przykładem może być niezakładanie do snu pieluchy, co właśnie może mieć swoje przełożenie na niechęć do zasypiania, na niemożność swobodnego zaśnięcia, z którym mieliśmy do czynienia dotychczas. Nauka nowych umiejętności, nowych rzeczy powoduje bowiem, iż wszelkie inne kwestie są przez dziecko spychane na tor boczny. Tym samym tak właśnie może być w odniesieniu do kwestii zasypiania dwulatka, z czym można mieć poważne problemy. Regres snu dwulatka nie jest czymś nienaturalnym i należy w tejże materii, należy do tego zjawiska podejść bardzo spokojnie, aby dziecka nie zniechęcić.

Polecamy również: Jak prawidłowo dbać o poduszki ortopedyczne z pianki?

Dodaj komentarz

Top