You are here
Home > Rehabilitacja > Kontuzje kolana w sporcie

Kontuzje kolana w sporcie

Uprawiając sport nie trudno w wszelkiego rodzaju kontuzje. Zdarzają się one bardzo często, a współczesny człowiek jest na na nie teraz narażony tak, jak jeszcze nigdy wcześniej. Zdrowy tryb życia i sport jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny, dlatego też wielu ludzi mocno do serca bierze sobie konieczność intensywnych ćwiczeń, przesadza, a to w konsekwencji może prowadzić do urazu. Kontuzja kolana jest jednym z najpowszechniejszych i niestety najbardziej niebezpiecznych rzeczy, jaka może nas spotkać w związku z uprawnianiem sportu.

Jakie kontuzje są najpowszechniejsze?

Z racji tego, że wiele ćwiczeń bazuje na obciążeniu nóg, kolana przejmują bardzo duże obciążenia. Jeśli ćwiczenie wykonywane jest niepoprawnie, to może się okazać, że staw jest przeciążony na tyle, że dochodzi do zaburzenia w jego działaniu. Zaburzenie to będzie się objawiać bólem, opuchlizną, niemożnością poruszania się, a nawet nieleczone kalectwem. Do najpopularniejszych kontuzji kolan należą zwichnięcie stawu kolanowego, zapalenie ścięgna, zapalenie torebki stawowej, złamania kości, przemieszczenia kości, urazy mięśni i uszkodzenia łąkotek.

Jakie ćwiczenia powodują kontuzję?

Kontuzja kolana może pojawić się tak naprawdę w każdym momencie. Czasami źle wstaniemy, źle staniemy na nodze, albo po prostu wywrócimy się i już mamy problem z kolanem. Tym bardziej w sporcie, gdzie wykonujemy dużo ruchów, często bardzo obciążających, trudnych i z dużym obciążeniem wagowym. Urazy kolan bardzo często wywołane są przez triatlon albo przez biegania. Wtedy cała masa ciała spoczywa na kolanach i jeśli mięśnie nie są wystarczająco silne go tego, żeby utrzymać nasze ciało, to w konsekwencji dochodzi do tego, że staw zostaje na tyle obciążony, że jakiś jego mechanizm ulega dosłownie mówiąc uszkodzeniu. Kontuzja kolana może pojawić się również w przypadku, kiedy będziemy wykonywać nieprawidłowo ćwiczenia, które polegają na przeniesieniu ciężaru całego ciała na ugięte nogi. Wtedy to pracują tylko łydki, a kolana muszą utrzymywać duży ciężar w dość nienaturalnej pozycji. Wynikiem tego może być początkowy ból, a później trudności z ruchomością w stawach. Na kontuzje kolan najbardziej narażeni są sportowcy oraz osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem lub ci z naprawdę dużym stażem – wtedy w grę wchodzą głównie powracające kontuzje. Osoby takie mają jeszcze stosunkowo słabe mięśnie i większość ciężaru ciała przenoszą właśnie na stawy kolanowe. To natomiast powoduje ich ogromne obciążenie, a w konsekwencji uraz, który bardzo często trzeba leczyć przez długi czas, a czasami nawet latami.

Dodaj komentarz

Top