You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja osób starszych

Aktywność fizyczna seniorów – przez lata coraz więcej się o niej mówi, mimo to wciąż jest niska świadomość społeczeństwa na jej temat. Osoby starsze są zdecydowanie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju kontuzje, złamania, a także częściej zapadają na choroby przewlekłe (na przykład cukrzyca). Same dolegliwości w przypadku seniorów trwają dłużej i są trudniejsze do wyleczenia. Dlatego tak ważna w ich przypadku jest prawidłowa rehabilitacja. Zanim jednak przejdziemy do jej zalet krótko o wyżej wspomnianych dolegliwościach którymi muszą zmagać się seniorzy. Tym samym powiemy o celach rehabilitacji seniorów.

Słabsze kości i mięśnie

W związku z tym seniorzy często zmagają się z takimi dolegliwościami jak: dyskopatia, przepuklina, wszelkie choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, czy dolegliwości powodujące zesztywnienie zarówno stawów, mięśni, jak i samego kręgosłupa. Pojawiają się różnego rodzaju choroby zwyrodnieniowe.

Jak już wyżej zostało wspomniane osoby w starszym wieku są zdecydowanie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju złamania i urazy, których konsekwencją może być między innymi: skręcenie stawów, ostrogi piętowe, zespół bolesnego baku, czy zerwanie więzadeł, oraz mięśni. W przypadku osób starszych często stosuje się również zabiegi artroskopii, czy wstawia się endoprotezy.

Mózg i serce

Osoby po 65 roku życia szczególnie narażone są na powstanie nadciśnienia tętniczego, który nierzadko w tym wieku prowadzi zarówno do zawału serca, jak i udaru mózgu. Seniorzy muszą często zmagać się z takimi dolegliwościami jak choroba Parkinsona, czy Alzheimera.

A czym jest rehabilitacja?

Powyższe dolegliwości miały na celu pokazanie w jakich przypadkach rehabilitacja osób starszych jest wręcz niezbędna. Teraz możemy przejść do sedna, a zatem do samej rehabilitacji. Ta polega w głównej mierze na licznych masażach, gimnastyce (dostosowanej do możliwości i rodzaju schorzenia), może także zostać zalecana inna forma aktywności jak na przykład jazda na rowerze.

Zdrowie psychiczne

Powiedzieliśmy już, że rehabilitacja osób starszych wpływa na ich kondycje fizyczną, tym samym poprawiając jakość ich życia dodatkowo znacznie je wydłużając. Prawidłowa rehabilitacja to również wsparcie psychiczne, gdzie seniorzy czują się silniejsi, tym samym mogą z powodzeniem realizować swoje hobby, stając się tym samym bardziej aktywnym społecznie.

Sprzęt, istotna sprawa

Odpowiednie łóżka, materace, profesjonalne sprzęty rehabilitacyjne do drugi równie ważny czynnik w kwestii rehabilitacji osób starszych, gdzie tu wspomniane wyposażenie powinno być dostosowane przede wszystkim do schorzenia każdego pacjenta.

Dodaj komentarz

Top