You are here
Home > Zdrowie > Skutki stresu –jak się ich pozbyć?

Skutki stresu –jak się ich pozbyć?

stres

O stresie powiedziano bardzo wiele. Jest to niewątpliwie ten element, który powoduje bardzo wiele różnych negatywnych skutków zdrowotnych, wpływa na człowieka, na jego zdrowie fizyczne oraz zdrowie psychiczne. Stres jest tym elementem, który ma degenerujący wpływ również na relacje międzyludzkie i dlatego też jego unikanie jest niezwykle istotnym elementem, o który należy zadbać.

Dlaczego pojawia się stres?

Stres może objawiać się różnorako, aczkolwiek w mniejszym lub większym stopniu będzie miał on negatywny wpływ na każdego człowieka. Przede wszystkim należy tutaj wskazać na to, że w obliczu dosyć nasilonego stresu mamy do czynienia ze zwiększeniem stężenia kortyzolu, który jest nazywany hormonem stresu. Ów hormon ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka, chociaż w pewnym zakresie można mówić o pewnych pozytywach. Zwiększony poziom kortyzolu to jednocześnie też obniżony poziom dopaminy oraz serotoniny, czyli hormonów szczęścia, dzięki którym możemy mówić o pozytywnym nastawieni do rzeczywistości oraz o lepszym zdrowiu.

Jakie są bezpośrednie skutki stresu dla ludzkiego organizmu?

Tutaj na pewno należy wskazać na to, że pod wpływem stresu, a zwłaszcza wówczas jeżeli ów stres jest nasilony, jeśli trwa on dłuższy czas, to mamy do czynienia z podwyższeniem poziomu ciśnienia krwi. Oczywiście nawet w przypadku osób, które odznaczają się stosunkowo niskim ciśnieniem, nie jest to zjawisko, które można postrzegać pozytywnie. Kolejnym ze skutków stresu jest nadmierne napięcie mięśniowe, co również w dłuższej perspektywie czasu powoduje zmęczenie oraz negatywne samopoczucie człowieka. Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym stresem jak również z nagłym stresem, to możemy mieć także do czynienia z innymi negatywnymi dla zdrowia człowieka skutkami. Na pewno można tutaj wskazać na suchość w jamie ustnej, na pewno możemy tutaj wskazać na poty, na drżenie rąk, na podwyższenie temperatury ciała. Jeśli patrzeć na zjawisko stresu w dłuższej perspektywie czasu, to należy także wskazać na to, że może on powodować rozwój różnego rodzaju groźnych chorób.

Skutki stresu

Między innymi w wyniku stresu może dojść do rozwoju nadciśnienia tętniczego, do rozwoju cukrzycy, łysienia plackowatego, atopowego zapalenia skóry, możemy mieć do czynienia z wystąpieniem zespołu jelita drażliwego. Zmniejsza się poziom ludzkiej odporności, a więc należy tutaj wskazać na większą podatność na przeziębienia, na grypę jak również na innego rodzaju infekcje. Pod wpływem stresu możemy mówić o obniżeniu poziomu ludzkiej koncentracji, możemy mówić o zwiększonym ryzyku wystąpienia zawałów serca, udarów mózgu, o zwiększonym ryzyku rozwoju nowotworów. Jak najbardziej należy tutaj wskazać na to, że stres powoduje, iż pogodny człowiek z czasem staje się zupełnie innym człowiekiem, staje się on bardziej nerwowy, bardziej podatny na różnego rodzaju czynniki. W tej sytuacji nie należy oczywiście czekać na to, aż ów stres nabierze bardzo poważnych rozmiarów, ale należy w miarę możliwości unikać sytuacji, które ów stres będą wywoływać nawet za cenę zmiany miejsca pracy, za cenę zmiany otoczenia, w którym się przebywa.

Dodaj komentarz

Top