You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego

rehabilitacja stawu kolanowego

Zwyrodnienie stawu kolanowego związane jest z uszkodzeniem łękotek które to łączą staw. Schorzenie rozpoczyna się w stawie rzepkowo-udowym, a następnie w stawie udowo-piszczelowym. Zmiany nasilają się stopniowo, a w tym wciąż postępuje niszczenie chrząstki.

Leczenie i zapobieganie zwyrodnieniu stawu kolanowego

Oczywiście o wiele łatwiej zapobiegać chorobie, aniżeli ją leczyć. Zanim więc dopadnie nas to schorzenie warto zastosować leczenie zachowawcze. Nierzadko stosuje się preparaty farmakologiczne ale również doskonały skutek przynosi kinezyterapia, określana jako leczenie ruchem. Świetnym sposobem na zapobieganie zwyrodnieniu stawu kolanowego są zabiegi fizykalne.

Wykonanie zabiegu

W celu wykonania prawidłowego zabiegu stawu kolanowego, w ułożeniu poprzecznym ustawia się elektrodę czynną, czyli katodę w miejscu bolesnym. Zabieg trwa na ogół od dwóch do ośmiu minut. Aby efekt był jak najbardziej skuteczny powtarza się zabieg dziesięć razy. Działanie prądów ma na celu powstawanie w tkankach substancji które mają właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych.

Bardzo często stosuje się również prądy stałe, czyli jonoforezę. W tym przypadku elektroda czynna zostaje umieszczona w obrębie w którym zachodzą zmiany chorobowe. Można zastosować poprzeczny bądź też podłużny przepływ prądu. Dodatkowo w tej metodzie umieszcza się podkład z roztworem leku o działaniu przeciwbólowym. Zabieg trwa nie dłużej aniżeli dwadzieścia minut. Można stosować go w serii dziesięciu lub dwudziestu powtórzeń.

 

Dodaj komentarz

Top